Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Победител в класацията „Надпяване” за месец юли е кавалджията Николай Докторов и инструменталната пиеса „Калимановски мелодии”

БНР Новини
Николай Докторов
Снимка: личен архив

Николай Докторов е роден на 2 юли 1959 г. в град Варна. През 1979 г завършва  Музикалното училище в гр. Котел, а през 1984 г. – Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. По време на следването си работи във Фолклорен ансамбъл ”Тракия”. От това време са и първите му записи в радио Пловдив, радио София. Заедно с колегите си от ансамбъла той осъществява редица снимки и записи за националната телевизия, концерти и пътувания в страната и чужбина.
Както казва той - има щастието да познава и да работи с именити кавалджии като Никола Ганчев, Стоян Величков, Пенко Георгиев, Иван Антонов, Щилиян Тихов, Георги Георгиев, Иван Богоев, Георги Иванов, Данчо Радулов, Николай Георгиев, Кръстю Димов. След завършване на Музикалната академия в град Пловдив Николай Докторов започва работа в ансамбъл към Дома на културата на Кооперативен съюз във Варна, а от 1994 година е преподавател по кавал във фолклорните паралелки на Основно училище “Антон Страшимиров” в града.
 Ръководител е на Представителен оркестър и кавалджийска група при училището, както и на кавалджийска група ”Варна“, детско-юношески народен оркестър ”Орфеони“,  Фолклорна формация ”Пендари“, народен оркестър ”Спектър” при Дом на културата на слепите – гр. Варна, Младежка формация "Слънчев лъч" - гр. Варна, концерти с оркестър “Кабиле “.
Заедно с различни колеги музиканти, артисти и преподаватели работи по интересни музикални проекти.
Една от основните му дейности е да
представя и популяризира инструмента кавал на семинари, и концерти в Естония, Турция, Германия, Швейцария, Аржентина и САЩ.
Има издадени 2 диска с Фолклорна формация “Пендари”, един диск с Оркестър “Спектър”, самостоятелен диск "Далеч от града", диск с изпълнения на децата от фолклорните паралелки при ОУ “Антон Страшимиров”, диск с младите фолклорни таланти на гр. Варна, диск с оркестър “Кабиле “, както и отделни изпълнения в сборни албуми.


Удостояван е с много награди за приноса си към развитието на българският фолклор:
Награда на кмета на гр. Варна за високо професионално майсторство, отлични резултати в музикалната педагогика и работата с деца и цялостна творческа дейност - XXI-ви национален фолклорен конкурс "Диньо Маринов" гр. Варна 2015.
Почетно отличие от Министерството на образованието и науката – „Неофит Рилски“ -2011г.
Награда “Варна” - Учител на годината  2010г., за принос и музикално – творчески постижения в областа на фолклора;
Първа награда за извънкласни дейности на III-ти конкурс за педагози – гр.София, работещи в извънкласни и извънучилищни дейности;
Диплом  за принос в развитието на фолклорното изкуство за високо професионално майсторство и отлични резултати в музикалната педагогика и работата с деца – XI международен детско юношески театрален фестивал “Приказка за теб” гр. Варна;
Диплом за високи педагогически постижения от X международен младежки фестивал – конкурс “ФОЛКЛОР БЕЗ ГРАНИЦИ ” Добрич – Албена 2010;
Диплом - специална награда  за най – добър музикален педагог от XI –ти национален детски фолклорен конкурс “Диньо Маринов” гр. Варна 2010.

С произведението победител за месец юли в класациянта „Надпяване” на програма Христо Ботев - „Калимановски мелодий”, по музика на Стоян Величков и аранжимент на Коста Колев, Николай Докторов се представи в концерта Музика в портрети заедно с Оркестъра за народна музика на БНР, който се проведе през месец февруари на тази година.
Слушателите на Българското национално радио и фолклорни любители определиха за свой фаворит изпълнението на стилния кавалджия и го сравниха с това на неповторимия Стоян Величков.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05

Студии върху историята и настоящето на фестивала "Софийски музикални седмици"

Излезе  една дългоочаквана книга – " Студии върху историята и настоящето на фестивала  "Софийски музикални седмици"  от Диана Данова-Дамянова. Това е първото по-мащабно и целенасочено изследване на Международния фестивал "Софийски музикални седмици".  Под формата на четири студии се проследява неговата 55-годишна история от създаването му през..

публикувано на 29.06.24 в 11:30
Магдалена Кожена, Саймън Ратъл, Андрю Стейпълс и Симфоничния оркестър на Баварското радио

"Идоменей" на Моцарт от Мюнхен

"Имам неописуемо желание отново да напиша опера." Мечтата на Моцарт, изразена през 1777 г., най-накрая е изпълнена през есента на 1780 г., когато той получава поръчка от Мюнхен да напише голяма опера серия за предстоящия карнавален сезон. Превъзходството на Мюнхенския оркестър и темата, включваща конфликта между божествения закон и човешката страст,..

публикувано на 29.06.24 в 08:05

"Надпяване" – фолклорната класация на програма "Христо Ботев", юли 2024

В класацията "Надпяване" всеки месец ще ви бъде представяна различна музика. Екипът на предаването се старае да бъде на вълните на новите фолклорни жанрове, но и да не забравя традиционното звучене на любимата ни народна музика. В ефира на програма "Христо Ботев" ще чуете да се съревновават не само прекрасни певци, но и виртуозни инструменталисти. Освен..

обновено на 28.06.24 в 11:59