Откритата през лятото на Перперикон раннохристиянска базилика е последният повод за гордост на екипа от археолози, които са работили около 17 години за нейното изкопаване и консервиране. Известният археолог проф. Николай Овчаров показа вчера няколко накити от злато и сребро оттам, които могат вече да се видят и в София. Той съобщи, че независимо от успешния археологически сезон тази година - работата на Перперикон за следващата година ще бъде още повече и с тенденция за още много нови открития и артефакти.
Няколко златни и сребърни накити, открити това лято, вече и реставрирани бяха показани на журналисти в целия им блясък. Тези артефакти са на повече от 1200 години.
Защо точно това място в Родопите е било такъв сериозен духовен център в продължение на векове - според археолозите и историците нищо не е случайно. В този малък регион на Родопите се съсредоточават енергийни ресурси, красива природа, и наличие на много златни залежи. Тези причини са в основата на струпването на толкова много култури и духовни центрове на различни религии именно на това място.
В продължение на повече от 17 години на Перперикон бяха открити три християнски базилики, известното в древността тракийско светилище на бог Дионисий, средновековен български манастир и дори едно мюсюлманско тюрбе (гробница) на неизвестен османски воин.
И все пак все още не всичко на Перперикон е разкрито, следващия сезон работата на археолозите продължава в южния квартал. Проф. Николай Овчаров се надява да изникнат от земята още градове, храмове и кой знае какви чудеса за показване.
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..
Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..
Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..
Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат. Александра е специализирала в..
Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg