България е приела едва шестима бежанци от Гърция и нито един от Италия по задължителната схема за релокация на Европейския съюз, сочат последните данни на Еврокомисията. Временната квота на страната ни е от общо 1302 места, като към тях трябва да се прибавят още през 2017 година. До есента на следващата година на България ѝ остава да даде убежище на още поне 1296 души от двете средиземноморски държави.
От данните, представени от комисаря по миграцията Димитрис Аврамопулос, става ясно още, че като цяло повечето европейски членки не спазват графиците за преместване на бежанци и има риск ЕС да не изпълни обещанието си за общо разпределение на 160 хиляди души в рамките на 2 години от началото на миграционната криза. До момента са вътрешно разселени едва 5651.
Докато ситуацията в Гърция не се подобри, кандидат-бежанци няма да бъдат връщани там от Западна Европа, съгласно Дъблинския регламент, потвърди Аврамопулос:
Въпросът не е какво ще се случи и какво няма да се случи. Въпросът е – възможно ли е това при днешните обстоятелства. Става дума за това, че десетки хиляди души са в момента на територията на Гърция… Границата на толерантността вече е надхвърлена.
Комисарят по миграцията не се ангажира и с окончателното връщане на шенгенското пътуване без проверки по вътрешните граници. Австрия, Германия, Дания и Швеция все още контролират с полицаи части от границите си, като извънредно изключение от правилата на Шенген. През ноември Европейската комисия трябва да обяви дали ще им бъде позволено да удължат проверките, или няма да им бъде позволено.
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
Литературният клуб на Столична библиотека навърши десет години, а на 16 януари е представянето на известния писател Деян Енев в новия формат "По следите..
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg