На 3 октомври започна академичната учебна година 2016 - 2017, което безспорно е събитие в интелектуалния живот на българското общество. Събитие, разбира се, е било изобщо навлизането на образованието по европейски образец сред българите, случило нейде през 20-30 години на 19 в., изместило постепенно дотогавашното килийно обучение. Методата, както се е казвало тогава, се нарича „взаимоучителна“, но сравнително малко са тези, дето знаят, че тя е повече американско изобретение и че именно американци са едни от първите, сторили така, че да стане тя популярна в България. Изобщо Америка – макар и твърде далечна за тогавашните български земи и по разстояние, и по социално-психични нагласи, все пак е намерила сили и човешки ресурси, за да разпространява влиянието си сред християнското население на Османската империя.
Именно това влияние изследват в книгата си „Докосвания до Америка“ двамата професори – водещи историци от Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Пламен Митев и Иван Илчев. Първият се спира на протестантската пропаганда на американски мисионери сред българите, която – макар и не твърде успешна, все пак води до съществен момент, изключително ценен – превода на Библията на български език. Вторият обръща внимание на знаменития Робърт колеж за момчета и момичета, както и на самоковските мисионерски училища, карайки ни да разберем, че от тях са излезли мнозина българи, превърнали се впоследствие във водещи политически фигури, интелектуалци и общественици.
Въобще книгата „Докосвания до Америка“ открехва пред взора ни един епизод от може би най-бурния и най-плодотворния период от българската история, за който знаем малко и почти не сме чували. А всъщност може да кажем, че Роберт колеж е донякъде предтечата на българските висши училища, че много негови възпитаници по-късно са били водещи преподаватели в тях. Тъкмо на разкриването на тези непознати страници от историята е посветено предаването. Негови гости ще бъдат двамата автори на книгата „Докосвания до Америка“ – проф. д.и.н. Пламен Митев и проф. д.и.н. Иван Илчев.
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg