Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С думи и без думи към същността на… тийнейджъра

БНР Новини




• Всички сме минали през този период и затова толкова се тревожим, когато забележим у децата си първите признаци, че встъпват в него. Родителите ни го наричаха юношество или пубертет, но да не спорим за думата. Важното е, че между 13-ата и 19-ата си година младият човек се променя, често до неузнаваемост, не само на външен вид. Променя се поведението, емоциите, настроенията, речта. Специалистите твърдят, че ако за самите тийнейджъри това е момент на големи изпитания, то за родителите и близките им трудността е още по-голяма. Понякога и неразбирането между двата „лагера“ е пълно, както и неразбирането на самия себе си. Хубавото е, че днес се появяват все повече възможности за помощ и подкрепа и за младите, и за възрастните около тях. Една от тези възможности са семинарите „Към същността“ за тийнейджъри на фондация „Същност“. Как младите хора могат да открият и разберат себе си и каква е ролята на думите в този процес. Разговаряме с психоложката Милена Ненкова, една от водещите на семинарите, и с „тийнейджъра“ Симеон Найденов, вече асистент в заниманията на фондацията.
• „Езикови справки по радиото“: анцузи, паркинги, ауспуси…
• „Забравете тази дума“ - от коя дума или съчетание можем да се лишим, за да бъде речта ни по-точна, правилна и красива.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22