Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дордрехт преди и след Потопа: срещи с величието на един град

БНР Новини
Музеят в Дордрехт, Холандия, и кожената обувка на 700 години, от колекцията на музея

Докато експонати от най-старото обработено злато на света от варненския некропол гостуват в нидерландския град Дордрехт, варненци и гости на морската ни столица имат шанса да разгледат необичайна изложба. Тя разказва за удивителната съдба на Дордрехт и за неговия първи Златен възход, продължил до Потопа. Това не е Библейският, а Потопът на Света Елизавета. Всъщност, в Дордрехт той се развихря два пъти: веднъж - на 18 ноември 1401 гчодина, но без сериозни последствия. Второто наводнение е пагубно: връхлита точно 20 години по-късно, на 18- 19 ноември 1421 година. Стихията помита улици, жилища, кантори, занаятчийски гилдии, всичко... Отива си един великолепен, пълен с митични богатства, град на тежки търговци и мореплаватели. Според католическия календар, 18 ноември е Денят на Света Елизавета, (наричана там Елизабета). Той е в почит на Света Елизавета Тюрингска, канонизираната дъщеря на унгарския крал Андраш Втори, оттам и названието на Потопа.
След отлива на водата, на мястото на струпаните разрушени постройки и наноси, се оформят своеобразни заблатени островчета, покрити с тръстика. За подобен ландшафт има отделна дума – „бейсбос“, буквално тръстикова гора. Заради особеностите на климата, тъкмо в такава среда успяват да се запазят предмети, включително от дърво и кожа, които не биха оцелели при други обстоятелства в продължение на 7 века! И ето я пред нас модата от 1421 година: обувки, оръжия, пособия, които напомнят декори на филм за Средновековието. Само че не са бутафорни, а съвсем истински!
Взаимното гостуване на изложбите е част от програмата за отбелязване на 15 години от побратимяването на двата града. Важен знаков момент е и самото откриване там на българската изложба, станало по време на Втория двустранен бизнес-форум за морска индустрия и корабостроене. Припомняме, че домакин на Първия форум бе Варна. Целта на проявите е осъществяването на нови контакти в икономиката, образованието, културата. Сред чуждестранните инвеститори Нидерландия заема 1-во място за периода 1996 – 2015 година, с над 7.7 милиарда евро инвестиции. А сега да се насладим на една радио – разходка из миналото и настоящето на удивителния и малко познат за българите нидерландски град. Защо за Мария Манолова–Войнова Дордрехт е „историята на една борба и надежда” можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05
Доц. д-р Атанас Мангъров

Недоизказано...?

Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..

публикувано на 12.07.25 в 09:05