Жанр: Историческа мистерия
Анонс: Два ръкописа в лабиринта на една световна загадка. Посветените са малцина и са пръснати по целия свят. Повечето не са между живите, но се опитват да предупредят от отвъдното. Къде е приликата между една възрожденска килия и Свещения кладенец в Чичен Ица. И има ли край Вечния календар.
Действащи лица:
• Даскал Тодор Пирдопски – книжовник от първата половина на 19 век
• Дейвид Войс – лондончанин, съвременен колекционер на антики
• Робърт Войс – племенник на Дейвид
• Благой Иванов – емигрант във Виена, наследникът на ръкописа
• Ана Иванова – дъщерята на Благой, продала ръкописа в днешни дни
• Ефросина Тодорова – астроложка и гадателка, обсебена от мисълта, че е далечна родственица на Даскал Тодор
• По различно време: Касандра, Аменхотеп IV, Маия, Хунак Кеел
Два ръкописа, съществували независимо един от друг, изострят вниманието на лондонският колекционер и търговец на антики Роберт Войс и на неговия син.
Те ще се окажат в лабиринта на една световна загадка, известна само на посветените. А те, посветените, са малцина и пръснати по целия свят. Повечето от тях не са живи. Други - като Касандра и Аменхотеп IV и Майя – майката на Буда, макар и от отвъдното, се опитват да предупредят.
Какво е общото между даскал Тодор Пирдопски и вожда – жрец на маите Хунак Кеел? Къде е приликата между Възрожденската килия и Свещения кладенец във Чичен Ица? И кога свършва Вечният календар?
Към тези и още много, забулени в тайнствена непрогледност, събития и обрати ще ни поведе новият риалити роман „Тайнственият ръкопис на даскал Тодор“.
Глава първа
Разказвач: проф. Боряна Христова
Глава втора
Разказвач: проф. Николай Аретов
Разказвач: Александър Драганов
"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg