Във Великобритания броят на работниците от осем източноевропейски страни се е увеличил след референдума за напускане на ЕС, но сред тях не са България и Румъния, показват нови данни.
Според британската национална статистика, като цяло броят на работниците от ЕС в периода след референдума е намалял, но се забелязва увеличение на източноевропейците. Това се отнася за Чешката република, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Словакия и Словения. Точно тези страни се присъединиха заедно към ЕС през 2004 година.
Броят на българите и румънците обаче е намалял – от 266 000 преди референдума до 258 000 за периода юли-септември. Спад се наблюдава и при работниците от западноевропейските страни. Анализатор от националната статистика заключава на базата на данните, че изходът от референдума е оказал малко влияние върху европейските работници на пазара на труда във Великобритания.
Статистиката обаче е и първият официален показател, че гласуването за Брекзит на 23 юни е довело до увеличение на работници от Източна Европа, главно поради опасенията, че Великобритания може да затвори вратите си за европейците, особено за онези, които упражняват нискоквалифициран труд.
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg