Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейски и други паралели музеите на Америка – Съединени американски щати

БНР Новини
Г-жа Тами Палчиков, съветник по въпросите на културата и образованието в Посолството на САЩ у нас и съпредседател на Двустранната комисия за опазване на културното наследство на България, в студиото на програма „Христо Ботев”.
Снимка: Божидар Любенов

В началото на тази седмица музейните експерти от страната получиха един предколеден подарък. В столицата, в салона на Българската академия на науките, се проведе конференцията „Музейни експозиции и стандарти: Поглед напред“, организирана и подкрепена финансово от Двустранната комисия за опазване на културното наследство на България. В рамките на два дни, бяха дискутирани различни теми, свързани с развитието на музейната дейност и опазването на културното наследство. В проявата взеха участие и представители на музеи и художествени галерии от Съединените американски щати. Свои наблюдения и изследвания представиха Кара Блонд, директор на дирекция „Изложби“ – Природонаучен музей „Смитсониън“, Натали Райън, старши преподавател и управител, дирекция „Образование“, Национална художествена галерия - Вашингтон, д-р Адам Нилсен, завеждащ дирекция „Образование и превод“, Антропологически музей „Фиби Хърст“, Университет Калифорния - Бъркли, Кристин Джоунс и Джордж Бивън, преподаватели - Университет Куинс, д-р Джорджия Джийн Берихил, преподавател - Университет Мериленд, Фулбрайтов стипендиант.
От възникването на първата музейна сбирка в Северна Америка през 1748 г. до днес, музеите на САЩ вече са повече от 3 хиляди и са едни от най-посещаваните по света. Само през 2015 г. експонатите на Националния музей по естествена история, Вашингтон, са разгледани от над 6 милиона посетители. През последните години, много от големите европейски музеи възприемат все повече идеи за осъществяването на своята дейност от американската музейна система – управлението на институцията, оформянето на експозициите и финансирането, което е една от особеностите. Защото голяма част от музейните колекции се създават от дарители, с минимален принос от страна на държавата. Още през 30-те години Конгресът на САЩ гласува закони за намаляване данъците при музейни дарения.
За опазването и популяризирането на културното наследство и музеите на Съединените американски щати, разговаряме сега с г-жа Тами Палчиков, съветник по въпросите на културата и образованието в Посолството на САЩ у нас и съпредседател на Двустранната комисия за опазване на културното наследство на България.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Романът, вдъхновил сериала "Берлински Вавилон", вече и на български

"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..

публикувано на 23.02.25 в 12:10

20 години специалност "Модерен танц" в Националното училище по танцови изкуства

Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..

публикувано на 23.02.25 в 08:50

Нов танцов прочит на шедьовъра на Луис Карол

Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..

публикувано на 22.02.25 в 09:12

Хулио Кортасар и Ясен Григоров разказват мечешка история

"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..

публикувано на 22.02.25 в 09:05
Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" с Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..

публикувано на 22.02.25 в 08:55