В началото на тази седмица музейните експерти от страната получиха един предколеден подарък. В столицата, в салона на Българската академия на науките, се проведе конференцията „Музейни експозиции и стандарти: Поглед напред“, организирана и подкрепена финансово от Двустранната комисия за опазване на културното наследство на България. В рамките на два дни, бяха дискутирани различни теми, свързани с развитието на музейната дейност и опазването на културното наследство. В проявата взеха участие и представители на музеи и художествени галерии от Съединените американски щати. Свои наблюдения и изследвания представиха Кара Блонд, директор на дирекция „Изложби“ – Природонаучен музей „Смитсониън“, Натали Райън, старши преподавател и управител, дирекция „Образование“, Национална художествена галерия - Вашингтон, д-р Адам Нилсен, завеждащ дирекция „Образование и превод“, Антропологически музей „Фиби Хърст“, Университет Калифорния - Бъркли, Кристин Джоунс и Джордж Бивън, преподаватели - Университет Куинс, д-р Джорджия Джийн Берихил, преподавател - Университет Мериленд, Фулбрайтов стипендиант.
От възникването на първата музейна сбирка в Северна Америка през 1748 г. до днес, музеите на САЩ вече са повече от 3 хиляди и са едни от най-посещаваните по света. Само през 2015 г. експонатите на Националния музей по естествена история, Вашингтон, са разгледани от над 6 милиона посетители. През последните години, много от големите европейски музеи възприемат все повече идеи за осъществяването на своята дейност от американската музейна система – управлението на институцията, оформянето на експозициите и финансирането, което е една от особеностите. Защото голяма част от музейните колекции се създават от дарители, с минимален принос от страна на държавата. Още през 30-те години Конгресът на САЩ гласува закони за намаляване данъците при музейни дарения.
За опазването и популяризирането на културното наследство и музеите на Съединените американски щати, разговаряме сега с г-жа Тами Палчиков, съветник по въпросите на културата и образованието в Посолството на САЩ у нас и съпредседател на Двустранната комисия за опазване на културното наследство на България.
"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..
Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg