Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На лов за съкровища

БНР Новини
В търсене на "съкровища" по един от маршрутите в Родопите
Снимка: Личен архив

Колко струва едно съкровище? Зависи от съкровището и... от ситуацията. В икономиката има различни правила: за вложения труд, за принадената стойност, за търсенето и предлагането. От историята пък са останали крилати изрази, като думите на Ричард III: „Заменям царство за един кон” и т. н.
Как е при пътешествията? Майя Апостолова работи в Туристическия информационен център на Хисаря. Знае, че не е нужно човек да посещава близки или по-далечни страни, за преживее вълнуващи, незабравими моменти. България е достатъчно интересна и пълна с възможности да направим своите лични открития. Как една екскурзия да се превърне в истинско приключение за лов на съкровища? Чуйте предложение за маршрут с очарователни гледки: до Родопите, из района на Ивайловград и община Любимец, до Вила Армира и до култовия и природен феномен Глухите камъни. А къде е съкровището? Оставяме на вас да откриете това в разказа на Майя Апостолова, който можете да чуете в свуковия файл. И, защо не, и да повторите нейния маршрут, със сигурност ще ви хареса.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..

публикувано на 24.02.25 в 17:00

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35