Съчуан е провинция в югозападен Китай. По площ е с размерите на Франция. Това е най-силно заселената част на страната, населението на провинцията надхвърля 83 милиона души. В превод на български Съчуан означава Четирите реки. Това са притоци на внушителната Яндзъ. В Съчуан сняг почти не вали. Климатът е изключително благоприятен за развитие на земеделието и животновъдството. Провинцията е на първо място по отглеждане на зърно, на второ място в страната по производство на коприна. 1/5-а от производството на свинско месо в Китай идва тъкмо от Съчуан. Провинцията е богата на природни ресурси. Административен център е Чанду.
Древна история, култура, цветуща икономика: всичко това важи с еднаква сила за Съчуан. По света провинцията е позната на туристите и с уникалните познаватели и екомаршрути. В Списъка на Световното културно наследство влизат Националният парк Цзючжайгоу, Забележителният пейзаж на Хуанлун, планината Ъмейшан и статуята на Големия Буда в Лешан, Планината Цинчън и Дуцзянянската иригационна система, разбира се, и Резерватите на Голямата панда.
За ценителите, Съчуан е известен като място на културата Башу: интересен микс от поезия, музика, калиграфия, картини. Съчуанската опера има свой облик и не прилича на другите: изпъстрена е с характерни персонажи, с много хумор и оптимизъм. Имената на спектаклите са красноречиви: „Джън Банцяо си купува буркан”, „Лорд Бао гледа в огледалото”, Да накараш племенник да вземе изпит за военна служба”, „Джоу Рън предлага пиле” и „Търкалящи се фенери”.
Официално през 2017 г. Китайската Нова година започва на 28 януари. Но по изключение у нас, в морската ни столица, настъпва доста по-рано - на 15 и 16 януари, с удивителни феерични изяви и с много настроение. За веселата Нова година по Съчуански разказва Виолета Филипова от Фестивалния и конгресен център - Варна.
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg