Много държави се редят на опашка да подпишат търговски споразумения с Великобритания, след като тя напусне ЕС, заяви министърът на външните работи Борис Джонсън.
Британският външен министър каза, че Великобритания няма повече да бъде част от обща търговска политика, която да бъде направлявана от Европейската комисия. Това означава, по думите му, че Великобритания сама ще може да сключва търговските си споразумения със страни по целия свят, които вече се редят на опашка. Борис Джонсън посочи обаче, че Великобритания продължава да споделя европейските ценности, не затръшва вратата за имигрантите и не „руши моста с континента“. Според правилата на ЕС, ние нямаме официално право да договаряме тези нови споразумения, докато не напуснем, което ще стане след две години, но нищо не пречи да започнем да изготвяме планове за това, изтъкна Борис Джонсън.
В същото време първият министър на Шотландия Никола Стърджън обяви, че напускането на общия европейски пазар ще бъде икономическа катастрофа. Тя допълни, че провеждането на втори референдум за независимост на Шотландия след речта на Тереза Мей изглежда почти неизбежно. Стърджън допълни, че Шотландия, която гласува против Брекзит, трябва да има правото да избира между напускането на ЕС и едно по-различно бъдеще.
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg