Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къпачи на Ивановден в Кула

4
Снимка: Община Кула

Празниците Йордановден и Ивановден се отбелязват в Кула, област Видин, по стар стил – на 19-и и 20-и януари. Тяхното честване е свързано със самобитния за града обичай – „Къпачи на Ивановден“. Къпачите тръгват през нощта на 19 януари и ритуално къпят за здраве всички именици, както и младите семейства

Групата винаги се състои от нечетен брой млади мъже, всичките ергени. Те са единадесет души тази година, като двама от тях са деца на 12 – 13 години, които за пръв път ще участват в ритуала и ще бъдат обучавани и напътствани от по-големите батковци. Това осигурява приемственост между поколенията. Обичаят е много популярен и тачен в Кула и се провежда от столетия. 

Костюмът за ритуала се предава от баща на син и от дядо на внук. Облеклото е автентично, от кулския край– везани ризи, шаечни панталони – беневреци и характерните за зимната премяна кабаници – дебели вълнени ямурлуци. Мъжете са окичени с пера и звънци, на лицата си носят страшни маски, подобни на кукерските, но се спазват традиционни персонажи – например винаги присъства „булката“, облечена в костюм. Групата носи котле със светена вода, в която е натопена китка босилек и здравец, с която ръсят имениците и младоженците. В случай, че някой от тях опита да се укрие или се дърпа от ръсенето, обичаят повелява да го завлекат до някоя от градските чешми и да го потопят в ледената вода.

Дружината в по-нови времена къпе и работещите в институциите, хората по улиците и заведенията, въобще всички, които срещне до обяд на 20 януари. Къпачите отиват привечер в читалището, откъдето са тръгнали предишната нощ и със събраните месо, хляб, вино се приготвя трапеза, на която остават до зори.

Ритуалът е бил познат и е провеждан и в някои от селата в община Кула / с. Старопатица/, но поради намаляване на населението и липсата на млади хора, не се е запазил.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Данаилов

Стефан Данаилов: Аз съм шумен човек и от ученическите години съм въртял компанията

В последното за юбилейната ни година предаване си спомняме за чаровния и талантлив актьор Стефан Данаилов. В шеговито-сериозния стил на рубриката "Стратегия на общуването" на 31 декември 1997 г. той даде ценни съвети как да общуваме в празничната нощ. С обич и усмивка споделяме минутите с големия актьор, любимец на поколения българи, създал..

публикувано на 31.12.24 в 16:05

Съвети към домашния Дядо Коледа от актьора Васил Попов

По-зрелите сред нас добре помнят гласа и запомнящия се образ на обичания комедиен актьор. Васил Попов беше и неизменна част от новогодишните телевизионни програми, които създаваха настроение в празничната вечер. На 24 декември 1997 г. го помолих да даде някои професионални съвети на домашните любители актьори, на които се налага да се превъплътят..

публикувано на 30.12.24 в 09:55

Време за награда

В края на празничната за предаването година с удоволствие споделяме, че това, което с любов, професионализъм и постоянство правим в продължение на три десетилетия, е забелязано и оценено от студентите и преподавателите от Факултета по славянски филологии на Софийския университет. На 17 декември на тържествена церемония в аулата на..

публикувано на 25.12.24 в 11:33
Анита Николова

Учителите, които вдъхват интерес и любов към словото

Сред участниците в конкурса на предаването "За думите" по повод на 30-ата му годишнина се открои група от учители, някои от които бяха наградени за текстовете си. Ролята на учителя по български език и литература не се изчерпва с добрата подготовка на учениците по "предмета". Също толкова значим, ако не и повече, е личният пример за отношение към..

публикувано на 14.12.24 в 11:50

Андрей Дреников: Безпаричието не е толкова страшно, колкото безчовечието

Един от обичаните и талантливи наши съвременници, които поканихме да отговорят на въпросите "Коя е любимата ви дума" и "Как ще продължите изречението "Българският език е…", беше композиторът Андрей Дреников. Забележително е как в отговорите ясно изпъкваше личността на всеки от запитаните. С обич и признателност пазим тези ценни мигове в звуковата..

публикувано на 10.12.24 в 13:35