Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В „Български изпълнители” - кларинетистът Атанас Колев

Снимка: архив

Рядко изпълнители на духови инструменти продължават да музицират активно и в достопочтена възраст като кларинетиста Атанас Колев, който през декември миналата 2016 г. навърши 80 лета. Жизнен, ласкаво усмихнат, пълен с енергия той започва и завършва деня с музика. Задължително свири на своя кларинет, не пропуска хубави концерти, слуша записи, среща се с приятели, за да поиграят шах (турнирите понякога продължават 2-3 часа!). Поддържа любимото си хоби - гъбарството, към което е привлякъл много свои колеги от Симфоничния оркестър на БНР. В този оркестър Атанас Колев е име-легенда! 35 години от кариерата му преминават в Първо студио на Радиото и с концертните изяви на състава. Любопитното е, че започва професионалния си път в музиката от „конкурентния” оркестър - Софийската филхармония. И до днес с вълнение си спомня за първото отговорно соло във „Фантастична симфония” от Берлиоз, за големите диригенти, с които е работил. След няколко години в Симфоничния оркестър на Кайро - Египет, където свири с още изявени български музиканти под палката на знаменития Саша Попов, е поканен да се присъедини към Радиоркестъра. Не само като водач на група, а и със задължението да прави записи за фонда на БНР. Стотици са те, съхранили изкуството му на великолепен солист и камерен музикант! Атанас Колев е част от Духовия радиоквинтет, с който гастролират в цяла България и чужбина. Част е и от други камерни формации.
В предаването ще чуете разговора с големия български изпълнител и някои от превъплъщенията му в музиката на Волфганг Амадеус Моцарт, Камий Сен-Санс, Йоханес Брамс, Ернесто Кавалини, Гаетано Доницети.

петък, 10 февруари от 23 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илина Тодорова и Аделина Александрова

Диригентката Илина Тодорова: Да живеем в настоящия момент!

"Това, което съм научила от децата като урок е, че те не преживяват за миналото, не кроят някакви страхотни и специални планове за бъдещето – те се радват на настоящия момент и това е много ценно, особено в днешно време – казва дългогодишната ръководителка на "Радиодеца". – Ние все се опитваме да направим от децата си всестранно развити личности –..

публикувано на 01.06.24 в 12:05
Джудит Блегън в ролята на Адина и Лучано Павароти като Неморино в

Лучано Павароти в "Любовен еликсир" на Доницети

В съботната вечер (1 юни от 20 часа) ще съпреживеем емоциите на екзалтираната публика в МЕТ преди 50 години. Тогава, на 6рил се състоял спектакъл на "Любовен еликсир" от Гаетано Доницети. Погледите на всички са вперени в Лучано Павароти. Медиите го преследваха навсякъде, а той често изпреварваше поредната порция въпроси: "Най-важното за мен ли? Ами,..

публикувано на 01.06.24 в 08:15

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 юни 2024 г.

1 юни 3.00 часа – Джузепе Верди (1813-1901), "Реквием". Изпълняват Мая Першон (сопран), Туне Кумерволд (контраалт), Брор Магнус Тьоденес (тенор), Мика Карес (бас), Филхармоничния хор на Осло и Филхармонията на Осло. Диригент Хан-На Чанг. 4.29 часа – Морис Равел (1875-1937), Струнен квартет във Фа мажор. Изпълнява "Нов хелзинкски квартет". 2 юни..

публикувано на 31.05.24 в 15:41

Юджийн Чаплин пред БНР: Искам хората да знаят, че баща ми беше и музикант

Юджийн Чаплин е роден през 1953 г. в Швейцария. Той е петото от осемте деца на Чарли Чаплин и Уна О’Нийл и единственият, който не практикува актьорската професия. Навлиза в музикалния бизнес като тонинженер и участва в записите на Дейвид Боуи, "Ролинг Стоунс" и "Куин" в прочутото студио в Монтрьо. Антония Барулова разговаря с него, а п оводът е..

публикувано на 31.05.24 в 09:05

За песен час

Проектът "За песен час" по едноименната песен на Борис Тричков популяризира училищни песни, създадени през първата половина на 20 век от български композитори като Панайот Пипков, Емануил Манолов, Йосиф Чешмеджиев, Димитър Христов, Любомир Пипков, Светослав Обретенов, Филип Кутев и други. Проф. Александър Куюмджиев, създател и диригент на камерен..

публикувано на 31.05.24 в 08:10