Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники „Големите майстори на малката вокална форма”: Доун Ъпшоу и звуковият свят на Клод Дебюси

Клод Дебюси
Снимка: архив

Доун Ъпшоу е родена в Нешвил, Тенеси, през 1960 г. Дебютира в Метрополитън през 1984 г. - най-напред с Моцартов репертоар, но бързо се налага като изпълнителка в практически неограничени стилови граници - от барока до съвременността. Първият й камерен рецитал е в 1992 г. И като камерна певица тя е еднакво блестяща във всички стилове и направления. Много композитори - в т.ч. Джон Адамс, Анри Дютийо, Освалдо Голихов, Еса-Пека Салонен, Джон Харбисон, Кайя Саариахо - са писали за нея.
Сребристият й тембър и пластичност на гласа я правят изключително подходяща за изтънчения звуков свят на Дебюси. Песните, включени в предаването, са от 3 вокални цикъла, писани в различни периоди от творчеството на композитора: Песенна книга на Васние, Забравени мелодии, Пет поеми по Бодлер. Макар и различни като философия, тълкуване на текста, отношение към мелодия и речитатив и пр., общото е винаги пластичното, фино обгръщане на словото с тънкия неуловим колорит на мелодията в гласа и пианото.
Доун Ъпшоу с Джеймс Ливайн, този път като пианист.
  
понеделник, 13 февруари от 17.30



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15