Доктор Светослав Славчев се отпусна в кожения си фотьойл и разпечата кутия еквадорски млечен шоколад. За него той бе неизмеримо по-ценен от кубинските пури, датската лула, шотландското уиски и пакистанския фъстък взети заедно. Разсъждаваше на глас: дали когато „Великият марсианин се завърне” и мине през „Розуел”, ще влезе в „Двубой с Касандра”, за да избегне „Капанът на времето” и с помощта на „Двоникът на Ипсилон” ще пробва да разнищи „Загадката на Порт Анжер”. И най-сетне да проникне в „Крепостта на безсмъртните”. Нужно му беше обаче едно: „Доказателството”. А към него можеше да прогледне само с „Очите на мрака”.
Внезапно размишленията на Доктора бяха прекъснати. Зад гърба му се чуха тихи стъпки и тежка тайнствена ръка се отпусна на рамото му. Доктор Славчев не се стресна, нито се изненада. Познаваше това движение. „Хайде, време е, промълви неизвестният, чака ни работа. Трупът е в килера, а убиецът носи хермелинова наметка.”
Докторът се изправи бавно, взе внимателно българския си чадър и тръгна след сянката. Беше инспектор Стрезов, неговото собствено творение.
Действащи лица:
• Доктор Светослав Славчев – писател, ерудит и търсач
• Инспектор Стрезов – негов литературен герой и пръв помощник
• Жертви и убийци – лекари, инженери, докери, научни и строителни работници, проститутки, техници, художници, може би журналисти, а може би... всеки от нас.
Глава първа
„Рогата имат значение”
Разказвач: Боряна Дукова
Глава втора
„Завещанието“
Разказвач: Ангелина Дичева
Разказвач: Весела Люцканова
"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg