Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Асен Агов: Ако свободата ти е в главата и сърцето ще отстояваш и свободата на всеки друг!

Асен АговКакто винаги в „Мрежата“ събираме събития и личности – хора, които оставят отпечатък в пространствата, които ни заобикалят – медийни, политически, държавни, лични, човешки. И, докато в различните медийни пространства обсъждаме кое от всичко случило през изтеклата седмица е редно и кое не дотам, политическите партии у нас излязоха с предизборните си листи с кандидат-депутати. И отново дискусията се завъртя шеметно около това – кой - кой е и защо е? Днес в „Мрежата“ стесняваме параметрите на това: „Кой – кой е?“ с един въпрос: „Защо журналисти стават политици – по света и у нас?“ И ще го зададем на Асен Агов и колегата ни Никола Миладинов, кореспондент на БНР в Брюксел.
За журналистиката, политиката, връзката между двете и прехода от едната професия към другата говорим с Асен Агов в „Мрежата“. „Журналистиката е призвание, аз и до ден днешен съм журналист. А политиката е служба – да служиш на избирателите и каузата си. Никой не е завършил за политик, няма такъв човек. За да си политик се изискват особени качества, но за да си добър политик се изисква – да си постоянен, да го вършиш искрено и да лъжеш колкото се може по-малко. Тоест, когато застанеш пред избирателите, те трябва да усетят, че имаш кауза, с която искаш да ги запалиш и тази кауза да ги убеди, че те ще живеят по-добре. А тогава ние бяхме убедени в едно, че България не може да живее повече без дълбока реформа на стопанската система. Ние не сме обещавали нищо, което ще бъде лесно и кратко, но казахме: „България ще стане член на ЕС и НАТО“ и това стана!“ И още – в разговора ни с Асен Агов ще научите историята на знаковото за началото на прехода обръщение „Добър вечер, уважаеми дами и господа! Вие сте с екип две.“, както и за работата му като военен кореспондент в Африка. Говорим и за времената, в които СДС се разцепва, защо е достойно да бъдеш в опозиция и морално ли е от политик отново да бъдеш журмалист: „Моралните граници са в самия теб. Ако смяташ, че си бил прав, в онова, което си вършил и постигнал, а аз съм убеден в правотата на това което съм постигнал, защото европейското и атлантическо състояние на България е част от моята работа. И аз ще продължавам да го отстоявам, защото смятам, че това е добро за България, независимо от всичките хълцукания по нашия криволичещ път към едно реално и благоденстващо европейско членство, то от тази гледна точка, аз нямам никакви морални смущение за принадлежността си към една кауза и една политическа линия, която е довела България до част от свободния свят.“ – казва Асен Агов.
Никола Миладинов, кореспондент на БНР в Брюксел прави „европейска картна“ на журналисти, станали политици – в ЕП и/или други институции, коментира работата и авторитета им, както и анализира възможен ли е обратния път – от политиката към журналистиката. Чуйте целия разговор с Асен Агов и Никола Миладинов в звуковия файл.


ВИЖТЕ ОЩЕ
Кръщение Христово, стенопис от 1290 г., съборната черква „Протата

Тайнството Кръщение

В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..

публикувано на 05.01.25 в 09:35
Проф. Божидар Янев

Конструктивният поглед на проф. Божидар Янев

Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..

публикувано на 04.01.25 в 18:27

Как да бъдем малко по-щастливи

Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Празничният Ереван: Как арменците посрещат Рождество

Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..

обновено на 03.01.25 в 13:34

"БългариТЕ" – любов през границите и традициите

Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..

публикувано на 03.01.25 в 10:50