Защото този свят е кръгъл,
той ме отнася.
Защото този свят е кръгъл.
Защото вятърът е силен,
той ме замайва.
Защото вятърът е силен.
Всичко е любовта,
Любовта - това си ти.
Защото синьо е небето,
то ме разплаква.
Защото синьо е небето.
„Защото”, Джон Ленън
превод: Георги Рупчев, Калина Филипова
Защото „Бийтълс” по принцип не се бъркат в политиката, те са лирици – пише в книгата си „Джон Ленън. Поезия, проза, интервюта” поетът и преводач Георги Рупчев (изд. „Народна култура”, 1984).
Събитието „Бийтълс“ формално може да бъде наречено „поява-и-живот на една рокгрупа“. Обективно погледнато, явлението „Бийтълс“ е сериозен социален и културен феномен на ХХ век.
Със сигурност, четиримата музиканти не са имали и мисъл за това. В десетгодишното си съществуване The Beatles се превърнаха в доминантен признак в човешкото битие, при това – в разнообразни, разнопосочни точки, направления, общества. „Бийтълс“ повлияха на политици, критици, философи, музиканти, теолози, консерватори и либерали…
Дали ще е пресилено, ако към повлияните добавим и кучешкия свят?! Едва ли. „Един ден от живота“ (A Day in the Life) – финална песен на албума „Сержанта“ (Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band,1967) ни дава отговор. Богатият инструментариум в звукозаписа на „Един ден от живота“ съдържа и кучешка свирка. Пол Мак Картни бе споделил: „Ако слушате „Сержанта“ и имате куче – просто го наблюдавайте…“
В „Изпята поезия“ разговаряме за песните, музиката и пъстротата в песенното слово в изпълненията на Джон, Пол, Джордж и Ринго. Заповядайте и Вие.
(Не забравяйте кучето)
сряда, 22 март, от 1.30 часа
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
Последното заглавие в репертоара на театър "Възраждане" е приказката "Бременските музиканти" по братя Грим. В тази адаптация на класическия текст..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
"Отвъд и вътре в спомена" е изложбата, която Долорес Дилова представя в галерия "Българи". Експозицията включва два цикъла, които изобразяват..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg