Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Императорите на сладоледа. Литературни есета” и други изкушения, но само за познавачи

Стоян Гяуров
Снимка: icecreamst.com
Преводачът, радиожурналист и блогър Стоян Гяуров е обединил 15 есета, написани на различни езици от различни автори, в една книга, озаглавена „Императорите на сладоледа. Литературни есета”. Заглавието е вдъхновено от стих на Уолас Стивънс.

Стоян Гяуров предлага в това издание едно хармонично съчетание от разнородни теми и творчески стилове. Авторите са от три континента - някои от тях вече познати с произведенията си на българските читатели, а други - за първи път представени на вниманието на родната публика.
Редом с нобеловия лауреат за литература от 2003 година - южноафриканеца Джон Максуел Кутси, откриваме есето на германската литературна критичка Ирис Радиш, а до тях - ирландския романист, поет, драматург и автор на „Маестрото” и „Заветът на Мария” - Колъм Тойбин.
Своето естествено място в изданието са намерили Алекс Рос - американският музикален критик, чиято първа книга с културна история на музиката на 20 век, получи широкото одобрение на публиката още през 2007 година, Буркхард Мюлер, преподавател по латински в Техническия университет на Кемниц и литератулен критик, но и Луи Менанд, американски университетски преподавател по литературна история, автор на списание „Ню Йоркър” и носител на награда „Пулицър”.
Разбира се, че този сборник с есета не би бил завършен без сред авторите му да присъстват английският литературен критик и есеист, преподавателят по практическа литературна критика в Харвардския университет Джеймс Уд - чели сме и на български език „Как действа литературата” или Джордж Стайнър - американският литературовед, критик, писател и педагог - познаваме издадените у нас „След Вавилон” и „Моите ненаписани книги”, или пък Мартин Мозебах - германския писател, носител на наградата „Георг Бюхнер”.
Сред великолепно преведените от Стоян Гяуров есета, откриваме и негови авторски текстове, които някак напълно естествено се вписват в контекста на цялото „гурманско” словесно пътешествие.
„Императорите на сладоледа. Литературни есета“ е ценна книга за подготвени и изкушени читатели - изкушени от литературата и литературната история, от музиката и историята й, както впрочем и от историята и алхимията на книгоиздаването.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23