В годините на късния Ренесанс и ранния Барок Клаудио Монтеверди и Джовани Бузенело имат основна заслуга за обособяването на операта като самостоятелен жанр. Слушаме сопраното Нуриа Риал и контратенора Филип Жаруски заедно с ансамбъл L’Arpeggiata.
В една от творбите на Монтеверди, (написана през 1632 година във Венеция по стихове на Отавио Ринучини) чуваме възторжени слова: Зефирът се завръща, зората се въздига по-красива от преди, а слънцето хвърля към нас все повече злато! И сам в далечната гора или пустиня, понякога съм в сълзи, понякога пък пея, тъй както дошла от твоя поглед – с мъка или плам, съдбата повелява…
По традиция предлагаме на вниманието Ви и обичана бахова кантата: „Намирам радостта си в теб“ (Ich Freue mich in dir, BWV 133). Създадена е върху красив хорал от Каспар Циглер – немски правист, автор на химни, поет, композитор, ректор на Университета във Витенберг. Поемата-хорал на Циглер е превърната в химн, впоследствие става основа за нова творба – едноименната кантата на Йохан Себастиан Бах.
сряда, 26 април, от 1.00 часа
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на..
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg