В годините на късния Ренесанс и ранния Барок Клаудио Монтеверди и Джовани Бузенело имат основна заслуга за обособяването на операта като самостоятелен жанр. Слушаме сопраното Нуриа Риал и контратенора Филип Жаруски заедно с ансамбъл L’Arpeggiata.
В една от творбите на Монтеверди, (написана през 1632 година във Венеция по стихове на Отавио Ринучини) чуваме възторжени слова: Зефирът се завръща, зората се въздига по-красива от преди, а слънцето хвърля към нас все повече злато! И сам в далечната гора или пустиня, понякога съм в сълзи, понякога пък пея, тъй както дошла от твоя поглед – с мъка или плам, съдбата повелява…
По традиция предлагаме на вниманието Ви и обичана бахова кантата: „Намирам радостта си в теб“ (Ich Freue mich in dir, BWV 133). Създадена е върху красив хорал от Каспар Циглер – немски правист, автор на химни, поет, композитор, ректор на Университета във Витенберг. Поемата-хорал на Циглер е превърната в химн, впоследствие става основа за нова творба – едноименната кантата на Йохан Себастиан Бах.
сряда, 26 април, от 1.00 часа
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg