Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Драгоман – Байк и рън за Чепън

БНР Новини
Снимка: Байк и рън за Чепън

Драгоман - това е ясно. Но какво е останалото? Драгоман е разположен в подножието на Чепън планина. Байк и рън са велосипедистите и бегачите, които в движение ще отбележат Международния ден на Земята, 22 април. За първи път този ден се чества на 22 април 1970 година в САЩ и Канада. От 1990 е обявен за международен. Три години по-късно, през 1993, се включва и България с инициативи и празници, в почит към планетата Земя. Всяка община, селище, квартал у нас организира в годините различни прояви, препълва празничната си програма с изненади за малки и големи.
Драгоман си има Чепън планина. Има си и Драгоманско блато. В района се срещат 140 растителни вида, като водната лилия, Шахматовидната ведрица, Ниската теменуга, Урумовото лале. Има богато разнообразие от птици, като Голям и Малък воден бик, Орел рибар и Орел змияр, Соколът скитник, Ръждивата чапла, Бял и Чуерен щъркел и още, и още... Изкачите ли билото на планината, оттам се открива невероятна панорама.

В община Драгоман Международният фестивал „Байк и рън за Чепън” е ключов момент от програмата. Фестивалът се провежда вече за шести път и се превръща в празник на туризма, движението, на емоциите и, безспорно, на любовта ни към природното и културно наследство, съхранено в региона. Още от стари времена са останали легенди и предания за родолюбиви българи, съградили църкви и манастири. Били толкова много, казват, че образували духовна огърлица. Затова и до днес ще чуете местата наоколо да се наричат Драгоманската Мала Света гора. Не пропускайте да посетите Маломаловския манастир „Свети Николай”, манастира „Св. Архангел Михаил”… Където и да ви отведат пътеките в района, ви очакват вълнуващи и красиви гледки.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05
Доц. д-р Атанас Мангъров

Недоизказано...?

Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..

публикувано на 12.07.25 в 09:05