Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честит 90-ти рожден ден!

БНР Новини
Професор Лиляна Антова – пианист и дългогодишен преподавател в клавирната катедра на Националната музикална академия „Панчо Владигеров“
Снимка: личен архив

Тя е първият изпълнител у нас на клавирния концерт от Николай Римски-Корсаков.
Още в началото на 70-те години на миналия век, експериментира с нетрадиционни форми на концерти и рецитали. Осъществява музикални представления – синтез между клавирни творби, поезия, театър, изобразително изкуство.




Навлиза дълбоко в творчеството на Любомир Пипков. Заедно с нейните студенти реализира концертни интеграли на клавирни творби от големия български композитор и премиерни изпълнения на непубликувани негови пиеси.
Професор Лиляна Антова определя себе си за щастливка от това, че е контактувала с личности като Андрей Стоянов, Димитър Ненов, Людмила Прокопова, Никола Атанасов, Веселин Стоянов, Стоян Джуджев…




Истинско приятелство я свързва с колегите от клавирната катедра – Лили Атанасова, Люба Енчева, Богомил Стършенов, а работата със студентите е за нея органична необходимост.
В последните години материализира дарбата си на публицист в книгата „Острови на музиката“.
Записи на Лиляна Антова от фонда на БНР, нейни изказвания за интересни музиканти, както и споделени думи за юбилярката от студентите, слушайте в „Български изпълнители“ по програма „Христо Ботев“.

петък, 28 април, от 23 часа


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Таня Симеонова: Оперетата е като в живота

Таня Симеонова е работила като журналист в БНР и като директор на студентското радио "Алма Матер". Сега е зам.-директор на Национален музикален театър и студент по музикално-сценична режисура. Семейната връзка с музикалния театър и да бъдеш част от него. Защо музиката на Имре Калман "те кара да пееш и летиш"? Терапия ли е оперетата? Да загубиш..

публикувано на 05.05.25 в 12:33

Доминик Милър пристига със соловия си албум Vagabond

Доминик Милър.   Цар на акордиката и синкопа – импровизационна многопластова музика, която тренира ушите за по-правилно възприемане на трудното, но истинско съвършенство. Синонимът на музикалния оригинал е Китара. Един от най-нежните, елегантни и изтънчени майстори на този инструмент. И чак след това – първа жица и бендлидер на вездесъщия Стинг,..

публикувано на 05.05.25 в 09:34

Robero Fonseca Quartet на SoFest Spring 2025

Роберто Фонсека , номинираният за "Грами" пианист от Buena Vista Social Club, ще представи за първи път в България своя квартет на сцената на SoFest Spring. Фестивалът, който вече 8 години предлага разнообразие от изкуство във всякакви форми, отново е подготвил три издания за 2025 година. От 8 до 11 май на сцените на City Stage и Sofia Live Club ще..

публикувано на 05.05.25 в 09:10

L'Opera Seria от Флориан Гасман - интересен пример на сатира

В опита си да преоткрие италианските корени на мелодрамата Миланската скала се насочва към по-рядко поставяни творби от автори творили във Венеция (Кавали и Чести) и Неапол (Винчи). В настоящия сезон погледа се разширява към богатия културен живот в границите на Австрийската империя, създаван от творци от различни среди, предимно на италиански език...

публикувано на 03.05.25 в 08:50

L'Opera Seria, опета в три действия от Флориан Гасман

Композитор: Флориан Леополд Гасман Либретист: Раниери де Калцабиджи. Премиера: 1769 г в Бургтеатър, Виена Действащи лица и изпълнители: • Фалито – баритон, импресарио • Делирио – баритон, поет • Соспиро – тенор, композитор • Риторнело – тенор, певец • Стонатрила – сопран, примадона • Сморфиоза – сопран, (втора) примадона • Порпорина – сопран,..

публикувано на 03.05.25 в 08:46