Габриела Цонкова е художник от дете. Още от десетата си година тя се интересува от заобикалящите я форми, пространства, материя и как работят човешки същества.
Началното училище е завършила в Лицеум Артис, училище по изкуства и чужди езици. Участвала е в много изложби в България, също така и в международни конкурси.
Влюбва се в театъра и пространствата на сценографията, затова и заминава да учи в Кралската шотландска консерватория, която завършва, специализирайки в „Театрален дизайн”. Там дебютира с "Хамлет", пиеса, оценена като една от най-креативни и иновативни постановки на 21-ви век. Деканът на театралния департамент в Консерваторията специално пожелал той да режисира пиесата заради богатото ѝ въображение. В Шотландия участва като арт директор и сценограф в няколко филма, един от които е спонсориран от Кевин Спейси.
Габриела е автор не само на сценогафии и картини, но и на пиеси, и куклени представления. Магистратурата си завършва в Англия, Лондон, в University of Arts London, където е изкушена от оперната сценография и изпитва не само визуалното, но и звуково-пространственото. Създава ново средство/понятие в сценографията, визуализира звука, за да даде на зрителите по-силна допирна точка със сетивата си.
Търсейки нова публика Габриела заминава за Варшава. Последните две години пише опера на тема: „Душата и създаването на човека по подобие чие?” на латински и английски език. Също така в момента подготвя последната си международна изложба.
Снимки в галерията: личен архив на Габриела Цонкова
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега текстът ще оживее за първи път на театрална сцена. "Намираме се във вътрешността на театъра. Точно в този ден театърът е празен. Всички са на турне в с. Тръстеник. Само гардеробиерката Невенка е..
С концерт-спектакъла "Стих, вокал и танц" се отбелязват 33 години специалност "Балетна педагогика" в Националната музикална академия "Панчо Владигеров". В навечерието на събитието, което ще се състои на 1 февруари (събота) от 18 ч. , в "Артефир" разговаряме с примабалерината и балетен педагог, доайен на българската балетна школа – доц...
Изследването на проф. Вера Бонева за Димитър Чорбаджийски - Чудомир (1890-1967) "Въобщественик: Книга за Чудомир" разглежда "по-слабо интерпретирани аспекти на Чудомировото дело – педагогическата и краеведската му дейност, наставничеството му спрямо млади творци, пътуванията му в чужбина". В монографията за първи път е разгледан подробно..
На 31 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Случаят Лола" от Хосе Варлета . Испанският драматург и писател в момента е в България. След "Луцифер" и "Светици и перверзници", "Случаят Лола" е трето заглавие от този автор в афиша на Сатиричния театър. Режисьор на пиесата е Николай Младенов, сценографията е на..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в...
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg