Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Симфониите на Дмитрий Шостакович – I и XV симфония

Петък, 23 юни, от 19.20 часа

Снимка: filarmonia.kh.ua

С първата и последната симфония на Дмитрий Шостакович завършва цикълът, който започна през миналата 2016 г. по повод 110 годишнината от рождението на великия руски композитор и интеграла, записан от Симфоничния оркестър на БНР под диригентството на Емил Табаков. А защо решихме да съберем точно тези симфонии в едно предаване? Ясно е, за да можете сами да усетите, да преживеете с музиката старта на Шостакович като симфоник с Първата и посланията на последната, XV-та, създадена към края на живота му.
Композиторът започва да пише своя първи опус в жанра на 18 години. Всъщност няколко месеца преди това, младежки възпламенен от революционните идеи, е работел над симфония в памет на Ленин. Идея, която ще трансформира десетилетия по-късно в друга симфония. А Първата е със статута на учебна задача, след серия от няколко камерни творби, с които името му нашумява. С нея 19-годишният студент по композиция се дипломира в Ленинградската консерватория. За първи път е изпълнена на 12 май 1926 година с Ленинградската консерватория под диригентството на Николай Малко. И само след година следват премиерите й в Европа и САЩ от диригентите Бруно Валтер, Леополд Стоковски, Артуро Тосканини и др. Последната XV симфония е написана за един месец през лятото на 1971 година. Тогава Шостакович е на 65 години…
Ще чуете как композиторът мисли, как пише и заявява себе си като симфоник с началото и какво ни казва за своя път, за смисъла на битието, за смисъла на изкуството в годините, когато тихо и бавно, много изстрадал и болен, се сбогува със света. Примирено и безрадостно, както споделя в мемоарите си „Свидетелство”, записани от музиколога Соломон Волков: Да наблюдаваш как илюзиите бавно, стъпка по стъпка се рушат е мъчителен, болезнен процес. Илюзиите умират постепенно – не се случва внезапно и мигновено, в един прекрасен ден, да се събудиш и да нямаш повече илюзии. Сбогуването с тях е дълъг и тежък процес, като болката в зъба. Но мъртвия зъб можеш да извадиш. А погиналите илюзии продължават да гният вътре в нас. И да вонят. Аз цял живот нося в себе си труповете на своите илюзии. Премиерата на последната симфония е на 8 януари 1972 година - грандиозно събитие в Голямата зала на Московската консерватория със Симфоничния оркестър на Всесъюзното радио и телевизия под диригентството на неговия син Максим Шостакович. Както във всяко предаване от поредицата, заедно с маестро Табаков представяме симфоничните творби на Шостакович. Гост в студиото ще бъде и Юлиана Маринова, управител на фирмата „Гега ню”, която съвместно с БНР издава на компактдискове интеграла със симфониите на Дмитрий Шостакович.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05

Маскани звучи в Уексфорд

73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..

публикувано на 15.02.25 в 08:05

"Маските", опера в пролог и три действия от Пиетро Маскани

Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..

публикувано на 14.02.25 в 16:30

Жените в музиката

Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..

публикувано на 14.02.25 в 15:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 28 февруари 2025 г.

16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..

публикувано на 14.02.25 в 09:18