Дали България е орисана заради Lactobacillus Bulgaricus да е страната на столетниците? Или всичко е толкова относително и отдавна се намира на територията на митовете и легендите, че няма значение дали си българин или друг в съвременния Евросъюз, въпреки че… Безвъзвратно е нарушено доверието в качеството на храните за едни и други в европейското семейство. От Българската агенция за безопасност на храните официално обявиха, че има разлика в съдържанието и в цените на храните, продавани у нас и в останалата част от Европа. Защо, кое и в чия полза - сякаш тепърва предстои да се изяснява или ще стане като на сватба: ако има някой, който да възрази срещу този съюз, да говори сега или да замълчи завинаги.
Дали Lactobacillus Bulgaricus действително забавя стареенето на организма, подобрява вътрешния микробен баланс, укрепва имунната система, пази от алергии и други беди? Всички здравословни ефекти на бактерията са доказани и описани в научни трудове, включително и от носителя на Нобелова награда Иля Мечников преди десетилетия. От това откритие ли тръгва митът или реалността, че българите живеят до 100 години, благодарение на редовната употреба на кисело мляко? Всъщност, все още хиляди японци посещават страната ни за Празника на розата, като избират туристически пакети с рекламния слоган: „Посетете страната на столетниците!”.
В село Студен извор, община Трън, е Музеят на киселото мляко, който навърши 10 години от откриването си. Там ни посреща уредничката Даниела Антова, отвън на пейката се заговаряме и с дядо Антон Мичов. Даниела става наш гид в музея, а с дядо Антон си говорим за нещата от живота, шуробаджанащината и бурканчетата с истинско кисело мляко - чуйте още в звуковите файлове.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg