Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българо-китайска рецепта за хармония и любов

БНР Новини
Тиен Дзиендзюн (вдясно) и Мариана Тиен в студиото на програма "Христо Ботев".
Снимка: Кирчо Стоичков

Тя е на Мариана Тиен и на Тиен Дзиендзюн. И двамата са доценти, но както казват в спорта, „на разменено гостуване“. Стане ли дума за детайлни познания по България във всяка област, питайте доц. д-р Тиен Дзиендзюн. Той е специалистът – българист. Роден е в Китай. Преподава повечето дисциплини по българска филология в Пекинския университет за чужди езици. Занимава се активно с научна дейност. Автор е на книги, публикации, участва в съставянето на речници. Ценна е работата му и като преводач. В момента превежда нобеловия лауреат за литература Мо Йен на български език. Доц. д-р Тиен Дзиендзюн е директор от китайска страна на Институт Конфуций в София от основаването му през 2007 година до 2012 година.

Ако искате да научите тънкости от китайската история, наука, изкуство, култура, икономика, кухня – обърнете се към Мариана. Тя е българка, родена в Шумен, завършила е китаистика. Доктор е по стара китайска история, автор е на стотици студии и статии по китайска проблематика. Мариана работи в Института за исторически изследвания, БАН. Годишният й график е разпределен в пътувания между България и Китай. Така в професионалния и житейски път и на двамата се появява… любовта. Не само към съответната държава, но и помежду им. Като всяка Голяма и истинска любов, тяхната история преминава през романтични кръстопътища, изминати хиляди километри в двете посоки между България и Китай. Двамата вярват, че няма нищо случайно в пръста на съдбата, за да се срещат. Но знаят и най-хубавата рецепта как да съхранят толкова години тази искра Божия: с много уважение, деликатна хармония, взаимно разбиране и нежност.





Мариана Тиен и Тиен Дзиендзюн.        Снимка: личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54