Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борислав Александров за щастието да имаш повече от едно лято годишно

БНР Новини
Доц. д-р инж. Борислав Александров в студиото на програма "Христо Ботев"
Снимка: Емил Николов

Жега! Отпускарско време – само за ваканционни емоции и развлечения… Интересно, как преминава лятото на един полярник? Когото и да попитате от участниците в някоя от българските експедиция на Антарктида, той със сигурност първо ще започне своя разказ от лятото на Ледения континент, наистина доста различно от нашите представи. Тук мислим за коледни празници, посрещането на Нова година. Разгарът на антарктическото лято е период на усилна работа – за изследвания, проучвания, картографиране…
После идва ред на класическото европейско, юлско-августовско лято.
Доц. д-р инж. Борислав Александров е от онези късметлии, който знае цената на щастието да имаш повече от едно лято годишно. В живота извън полярната база, той е преподавател в Геодезическия факултет, катедра Геодезия и геоинформатика в УАСГ (Университет по архитектура, строителство и геодезия). Води лекции и упражнения по геодезия, морска геодезия, геодезия за Хидротехническия факултет, както и за Архитектурния факултет. Опитвали ли сте да си представите взаимодействието между Земята и Водата през гледната точка на геодезиста? – Едно невероятно чудо, всекидневно докосване, сякаш от първите страници на Мирозданието.
Та, как преминава българското лято на един учен – полярник? Пригответе се да обогатите представите си за хората, които обикновено изпращаме в началото на зимата към Южния континент, после ги посрещаме с новини… И, някак забравяме колко измерения могат да имат като специалисти и хора. Предлагаме ви да чуете Борислав Александров – в друга, непозната роля: на баща, на планински спасител и планински водач. Той ще ни даде и полезни съвети за нашия престой в планината, като туристи.





Доц. д-р инж. Борислав Александров по време на геодезически измервания в крайбрежните води на Антарктида.       Снимка: личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54