Закъснели срещи
Някой ден,
в някой весел град,
в някой миг
срещнеш две очи,
срещнеш две ръце...
И се спреш,
сред горещия площад...
Добър ден, две очи,
добър ден ръце, очи...
Кратки срещи в непознати улици,
във градчета с разцъфтели люляци.
Само миг и ние ще сме влюбени,
само миг от мигове изгубени,
само миг но щорите са спуснати,
само миг от мигове изпуснати...
Лека нощ,
после пак си сам...
непознат в някои тъжен град,
сред студен площад
и в страни, в тъмнината, късен час...
лека нощ две очи,
лека нощ ръце, очи...
Кратки срещи в непознати улици,
във градчета с разцъфтели люляци.
Само миг и ние ще сме влюбени,
само миг от мигове изгубени,
само миг но щорите са спуснати,
само миг от мигове изпуснати...
стихове: Петър Караангов, музика: Петър Ступел
Изпълнявана от Мария Нейкова в дует с Георги Минчев, както и с Михаил Белчев „Закъснели срещи“ е сред вечните български песни. Създадена е през 1969 година от композитора Петър Ступел по стихове на поета Петър Караангов. Песента става музикален лайтмотив във филма на режисьорите Гриша Островски и Тодор Стоянов „Мъже в командировка“, по сценарий на Любен Станев и получава първа награда на фестивала „Златният Орфей“.
Песенни думи, стихове и песни за улици у нас и по света предлагаме на вашето внимание днес: от „Пени Лейн“ в Ливърпул до една „дълга неделя“ на главната улица в Шумен. Добре дошли сте в нашата музикално-поетична разходка по улици – потайни, знайни и незнайни…
неделя, 3 септември, от 18 часа
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg