Вече 25 години на 17 септември честваме Деня на София. С решение на Столичния общински съвет от 25 март 1992 година, този ден е обявен за официален празник на нашата столица. Получил името си през Средновековието от раннохристиянската базилика „Света София“ – Премъдрост Божия – това е градът, който наистина има сто лица. В този ден християнската църква почита св. мъченици София и нейните дъщери Вяра, Надежда и Любов. Отдаваме дължимото на добродетелите, които крепят нашето общество – вярата, надеждата, любовта и мъдростта. И съвсем не случайно точно на тази дата преди две години, столичани и всички, които разбират важността на музейното дело и на музеите, получиха своя голям и дългоочакван подарък – официално беше открит Регионален исторически музей - София.
На 17 септември, на тържествена церемония в Народния театър, Столична община за пореден път бяха награди общественици и културни деятели, за ярки постижения в областта на културата.
За празника на София и за многобройните прояви, свързани с него, в студиото разговаряме с Биляна Генова, директор на дирекция „Култура“ в Столична община.
Преди да бъде назначена след конкурс на тази позиция, от 1995 г. до 2016 г. е галерист в семейната галерия „Натали“. Организирала е над 100 самостоятелни и групови изложби на български и чуждестранни художници, както и тематичните изложби „Вятърът“, „Виното“, „Мостове“, „Морето“ (живопис и поезия).
Биляна Генова е съорганизатор на Есенен салон на българското изкуство Ваденойен, Холандия и на пет изложби на българско изкуство във Венеция. По образование е културолог, с диплома от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и специализира история на културата в Държавния университет в Милано.
"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..
Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg