Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изключителен интерес на български фирми към дуалното образование

БНР Новини
Петя Евтимова.
Снимка: БГНЕС

Осемстотин ученици в 30 училища в 19 български града започнаха новата учебна година по системата „учене чрез работа“. Специалистите от българо-швейцарския проект ДОМИНО твърдят, че бизнесът у нас все по-осезателно разбира, че трябва сам да отгледа кадрите си сам по места, а не само да се оплаква от липса. Според Петя Евтимова, ръководител на проекта, не само големи, но и средни, дори малки фирми са готови да споделят с държавата както разходите за обучение, така и отговорността за качеството му. Ползата от контакта между двете страни е в няколко посоки. Работната среда има дисциплиниращ ефект за учениците. Учители споделят, че в горните класове, когато младите започнат работа в реална среща, стават много по-редовни и старателни и в учебните занятия. Самите ученици пък разказват, че когато започнат работа в предприятие се чувстват вече много по-отговорни и с повече самочувствие. На тях се гледа като на хора, на които се възлагат конкретни задачи, получават и възнаграждение.
Надеждата на специалистите от ДОМИНО е, че след завършване на проекта през 2019 година поне 30 процента от българските училища ще могат да провеждат обучение по дуалната система. В Швейцария, Германия и Австрия те са 70 на сто.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55