Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психология на убеждаването или как да се предпазим от манипулациите на епохата

Инициативата „Най-добрите книги по бизнес и маркетинг“ на маркетинг експерта Христо Атанасов кани обикновения човек на професионалната сцена

БНР Новини
Мария Мира Христова и Христо Атанасов в студиото на "Нашият ден"
Снимка: Кирчо Стоичков

Как да получаваме съгласието на другите и да се противопоставяме на чуждото влияние? Поне веднъж в живота всеки един си задава подобен въпрос, за да осъзнае, че отговорът е в ръцете на тези, които вярват в механизмите на психологията на убеждаването. За нея говори и пише един от най-цитираните социални психолози на съвремието – Робърт Чалдини. Именно неговият труд „Влиянието“, преведен на български език, е първата книга, която избира идеологът на инициативата „Най-добрите книги по бизнес и маркетинг“, маркетинговият консултант Христо Атанасов.
Може ли да приемем, че сме господари на себе си, в който спокойно можем да си признаем, че до този момент сме били наивници? Какво е общото между науката етология, която изучава поведението на животните в тяхната естествена среда, и манипулирането на съвременния човек? Кои са най-интересните инструменти за манипулация и стимулиране за движение напред и нагоре? Отговор на тези и други въпроси можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наслука в Харманли

Култовото предаване "И рибар съм, и ловец съм" тази неделя беше гост на Сдружение ловно-рибарско дружество "Сокол" в град Харманли.  Водещите Асен Масларски и Росен Мирчев проведоха увлекателни беседи на интересни и важни въпроси – за дивите свине, за африканската чума и предпазните мерки срещу нея. Също и за другите едри бозайници, за хищниците...

публикувано на 15.10.25 в 18:10
Снимката е илюстративна

Международният ден на белия бастун – пътят към видимост и уважение

На 15 октомври светът отбелязва Международния ден на белия бастун  – символ на независимостта и самостоятелността на хората със зрителни увреждания. Историята на този ден започва през 1921 година , когато Джеймс Бигс , фотограф от Бристол, Великобритания, ослепява след злополука. В опит да се приспособи към новата си реалност и да се движи..

публикувано на 15.10.25 в 15:55

Книгите, идеите и бъдещето: Франкфуртският панаир събира света

Снощи бе открит най-големият книжен панаир в света — Франкфуртският панаир на книгата , който и тази година събира автори, издатели и професионалисти от литературната индустрия за пет дни в западния германски град. Както споделя директно от мястото на събитието Светлозар Желев, атмосферата е заредена с вдъхновение, а фокусът на тазгодишното издание са..

обновено на 15.10.25 в 15:44

От педиатрията до Министерството: едно детско легло тръгва да раздвижи системата

Фондация "За Доброто" обяви предстояща символична акция под надслов "Бутаме детското здравеопазване" – инициатива, която цели не конфронтация, а разговор и осъзнаване на проблемите в системата на детското здравеопазване у нас. Заместник-председателят на фондацията Свилена Георгиева разказа в ефира на Lege Artis  какво стои зад тази идея и какъв е..

обновено на 15.10.25 в 15:13
Джорджия Арсова

Професия Човек: психологът Джорджия Арсова

Предаването "Другият до мен" (всеки понеделник от 15 до 16.30 часа) започва нова рубрика – "Професия Човек", в партньорство с Фондация "За нашите деца". Веднъж месечно ще срещаме аудиторията със социални работници, в най-общия смисъл на думата, които ще разказват истории от своята практика, ще говорим за личната им мотивация, ще ни запознават с..

публикувано на 15.10.25 в 08:10