Първото издание на Международния “Есенен Джаз Фест“ в Плевен съчетава традициите на джаза с технологиите от бъдещето, балканските мелодични линии и ритми с филмови и театрални музикални теми, тангото и класиката с европейската импровизирана музика.
Този специален нов фестивал, който ще се проведе от 29 септември до 1 октомври в двора на Регионалния исторически музей на град Плевен, има за цел както забавлението и възвисяването на душата, така и запознаването на публиката с нови и любопитни тенденции и форми в развитието на джаза и импровизираната музика.
За трите фестивални вечери жителите и гостите на Плевен ще имат възможността да видят и чуят на живо шест удивителни формации, които, съчетани по този начин, рисуват една доста подробна карта на джаза в широк балкански и европейски план.
Във всеки един от дните концертната програма започва в 18.30 ч., като в неделя (1 октомври) имаме и едно специално дневно събитие за най-малките – „Джаз за деца“ с квартета на Венци Благоев от 11.00 ч. Входът за всички събития е свободен!
Програмата на фестивала
Петък, 29 септември:
18.30 ч. – Nocktern – официално откриване с френско-българския електро-джаз квартет, създаден през 2016г. от пианиста Стоимен Стоянов. За краткото си съществуване Nocktern има няколко концерта в легендарното Първо студио на БНР, съвместни участия със световни групи като Kayo Dot (САЩ), Eyot (Сърбия) и 2henning (Швейцария) и едно тотално разпродадено издание – мини албума No Sugar Added. В момента групата, която подготвя втория си албум, включва още Лоран Пеш (контрабас и бас китара), Иван Андреев (барабани) и Християна Иванова (цигулка)
20.00 ч. – Infusion
Най-новият проект на Теодосий Спасов (кавал, глас) и Иван Шопов (електроника) със специалното участие на Минко Ламбов (пиано) и Лора Желязкова (визуализации). Методът на музициране на Infusion е създаването на уникална звукова среда, замесена от джаз, ембиънт, дръм‘н‘бейс и фолклор – така, както само Теодосий Спасов и Иван Шопов могат – в която среда да се влее творческата стихия на трети музикант. Миналата година по различни фестивали това беше пианистът Димитър Бодуров, а тази година предизвикателството е отправено към Минко Ламбов. За предстоящия им дебютен албум са поканени да участват и гости като френския тромпетист Ерки Трюфа и полския саксофонист Гжех Пьотровски, както и музиканти от Индия.
Събота, 30 септември
18.30 ч. – The Bedlam Club – синематик-джаз квартет, създаден от Самуел Покро – клавишни, кларинет (Франция) и Тавис Престън – контрабас (Шотладния). По-късно към тях се присъединяват и руският барабанист Дмитрий Ягодин и българският перкусионист Георги Попов. Свирили са на множество фестивали, измежду които можем да откроим „Аларма Пънк Джаз“, „Джаз Перелик", честванията на 100-годишнината от рождението на Хулио Кортасар и "София Филм Фест". Писали са и музика за късометражни филми. Техният джаз може да бъде и енергичен като рокендрол, и меланхоличен като електро-ембиънт импресия. Както е и в живота.
20.00 ч. – Борис Ковач & New Ritual Quartet – Новосадският саксофонист и композитор Борис Ковач (наричан от международната критика "Майкъл Наймън от Войводина") е легенда в европейската авангардна музика вече четвърто десетилетие. Създател през годините на формациите LaDaABa Orchest, La Campanella и Ritual Nova Ensemble, Ковач се впуска в различни пътешествия между жанрове, изкуства и епохи. В музиката му има и танго, и джаз, и класика, и австро-унгарски мелодични реминисценции, и кабовердианска меланхолия... Тази музика - и в своя танцово-енергичен, и във вглъбено-съзерцателния си вариант - носи духа на равнината (пейзажът във Войводина е доста сходен с този на Дунавската равнина). През 2017г. Борис Ковач се е отдал основно на композиране, така че концертът в Плевен е един от изключително редките случаи да бъде видян и чут на живо в последно време.
Неделя, 1 октомври
11.00 ч. – „Джаз за деца“ с квартета на Венци Благоев (линк: http://bnr.bg/post/100655671 )– един от най-утвърдените и успешни формати на българската джаз сцена от последните години. Защото кои са най-обективните критици, ако не нашите деца? А децата обичат „Джаз за деца“ на Венци. В това специално издание на серията ще вземат участие Димитър Шанов (контрабас), Станислав Арабаджиев (пиано), Невена Григорова (барабани) и един гост, за когото много се радваме, че ще е наоколо, за да се включи – синът на Венци (и може би „първият участник“ в „Джаз за деца“ преди двайсетина години) – китаристът Димитър Благоев.
18.30 ч. – Surbahar Live Band е последната творческа реинкарнация на дългогодишния едноличен електронен проект на композитора Павел Стойчев, познат и като един от създателите на фестивала "Артмосферик". Шесторката музиканти в групата смесват по уникален начин ембиънт, idm, джаз, фолклорни мотиви, психеделик рок и класика - и то с изключително интересен инструментариум. Създателят на групата Павел Стойчев, който е една от движещите сили на българската независима сцена още от 90-те, в този проект свири на живо едновременно на барабани, перкусии и електронни устройства. Сред постоянните членове е и добре познатият ни цигулар Орлин Цветанов (Софийски солисти), а като специални гости в Плевен в състава дебютират Калоян Иванов на бас китара и Роман Куриленко от Санкт Петербург на китара, кавал и саксофон.
20.00 ч. – Квартетът на Венци Благоев със солист Милица Гладнишка – същата формация от сутринта, само че с участието на невероятната Милица Гладнишка, която ще пристигне в последните часове на неделния ден, специално за да увенчае и закрие най-новия фестивал на град Плевен!
Музикалната селекция на групите е правена от „Аларма Пънк Джаз“ по покана на Община Плевен и фондация „Диря“. През трите фестивални дни по програма „Христо Ботев“ (линк: http://player.bnr.bg/?p=2 )ще има включвания на живо от Плевен, а концертите можете да гледате директно по Радио Бинар.
Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия) неговият малко по-млад, но далеч по-чакан у нас братовчед (в червено-черни, а не в червено-бели одежди - съвсем като за пораснали непослушни деца) Пол Рони-Ейнджъл . Фронтменът на..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която впечатлява, интригува и стимулира въображението на слушателя. В последния си концерт за 2024 г. радиосимфониците, смесеният радиохор и четирима изявени солисти: бразилският бас Матеус Франка,..
Плевенската филхармония и Люси Дяковска правят музикален подарък на публиката за предстоящите празници с концерта "Бяла Коледа". Програма съдържа емблематични песни за коледно-новогодишните празници от всички краища на света – Италия, Франция, Германия, Англия, Америка, България и др. Вълнуващи истории за любов и надежда, завладяващи популярни..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със Дзукеро – еднакво силно обожаваме Джон Лий Хукър и ферментирало грозде, даже получих покана да гостувам във винарната му в Тоскана; тънък ценител съм на джаза от тази държава и в часност Стефано ди..
На 17 декември в Зала 3 на Националния дворец на културата Детският радиохор на БНР ще постави началото на 38-ото издание на Новогодишния музикален фестивал. Концертът, озаглавен "Свята нощ", обещава вълнуваща вечер, изпълнена с музика, емоции и празнична атмосфера. За програмата и подготовката разказа диригентът на хора, маестра Венеция..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg