Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси". Тяхното творчество се свързва със свобода на изразяването, искреност и отдаденост. Всеки от тях, чрез своите художествени средства, проправя собствен оригинален път в изкуството.
Божидар Бончев развива традицията на керамиката, като я издига над конкретното и общоприетото. Творчеството му отразява неговите вътрешни съзерцания и лични проникновения. Авторът твърди, че възприемането на керамичните творби трябва да бъде променено. И отношението към тях да бъде осъвременено. Това е основното усилие на автора през близо 40-годишната му дейност. Бончев създава пластики като натюрморти с ваза, което е сложна концептуална форма и всички възможни понятия на керамиката се срещат.
Греди Асса представя голямоформатни платна от серията "Пътувания: острови, морета". Работите, които са на границата между абстрактното и фигуративното, се характеризират с освободеност на изказа, с лекота и изящество на рисунъка и хармония в колорита. Островът е тема, която привлича Греди Асса и за нея той казва: "Островът и морето винаги имат елемент на изненада. Те скрият тайни. В самата тайна има изненада и провокация. Морето е свобода. Свободата е усещане на духа. Духът е най-важното нещо за твореца."
Атанас Парушев представя абстрактна живопис. Авторът изследва цвета и неговия потенциал за експресия и въздействие. Работите му са минималистични и вълнуват чрез своята вътрешна енергия, цвета и мазката. Те предразполагат към съзерцание, свързване с вътрешния свят и по-дълбоко разбиране за себе си.
Изложбата може да се разгледа до 31 декември в галерия "Ракурси".
За експозицията Велин Манов разговаря с Божидар Бончев и Греди Асса в "Артефир".
Българо-японският куклен спектакъл "История за чайка и банда котараци" на Катя Петрова е поканен за ново турне в няколко японски града през лятото. Това е третото гостуване на спектакъла, който дълги години се игра на сцената на Столичния куклен театър. Поканата за предстоящото турне дойде поради големия интерес от страна на японската публика към..
За пръв път в България се провежда годишното общо събрание на CISAC – най-значимият глобален форум в света на авторските права. Негов домакин е сдружението на композитори, автори и музикални издатели за управление на авторски права "Музикаутор", член на Конфедерацията от 1993 г. Форума събира творци, ръководители на дружества за колективно..
Как празнуват и какво значи 24-ти май за хората, за които всеки ден е "ден на буквите". Анкета с редактори, коректори и преводачи за интимното преживяване на четенето и колективното честване на писмеността и културата. Зорница Христова е българска преводачка от английски език, журналистка и авторка на детски книги. През 2010 година създава собствено..
"За какво мислиш?" ни пита книгата на Лоран Моро, която е неин автор и художник. Героите? Четем им мислите, виждаме ги нарисувани, можем да повдигнем капачетата и да видим дали и другите не мислят като нас: "Анелия има сладки желания", "Гийом кипи от гняв", "Антоан не си намира думите", "Лоран няма търпение отново да е лято", "Розали е започнала да..
Празничното издание на предаването "Семейно радио" е посветено на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Голямото семейство на Българското национално радио поздрави своите слушатели с директни включвания и репортажи на: Радио София – с Христина Иванова, Радио Пловдив –..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на..
Как празнуват и какво значи 24-ти май за хората, за които всеки ден е "ден на буквите". Анкета с редактори, коректори и преводачи за интимното преживяване..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg