Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Константи и въображаеми светове в науката”

Епизод 1 Математика на различни езици

БНР Новини
Фотоколаж: Теодор Иванов

Цикълът включва пет епизода, в които разглежда как важните за математиката, физиката, програмирането, статистиката числа и понятия намират място във философията, музиката, лингвистиката, изкуството. Поставя научни и философски въпроси за това как математиката, константите и математическите модели присъстват във физическия свят.
Епизод едно „Математика на различни езици“.
Когато говорим и мислим за математика, сякаш първата асоциация е за рационалност, дотолкова сдържана, че лишава езика от онези изразни средства, които могат да нюансират мисълта и да я обагрят емоционално. Едно организирано разсъждение, подвластно на правила и логика. Епизодът представя примери и описания за това как  в „един такъв опростен, въображаем свят на математиката, можеш да изобразиш реални проблеми и да ги решиш там, а после да върнеш решението в реалния свят“ – и това са погледи, които не само информират, а и изкушават, защото разкриват нематериален свят, в които можем да пренесем всеки друг. Епизодът търси различни погледи и към това какво е математиката и как тя дава възможност на  въображението да се разгърне и надхвърли тривиалното, изучавайки „въображаеми светове, които могат да бъдат полезни…“  Защо математиката прилича на „приказка“ и какво се случва с „човешката крива на емоциите“, когато в него се пренесе някакъв вид изкуство? Слушайте за всичко това: доц. Първанов Първанов, декан на факултета по математика и информатика към СУ „Свети Климент Охридски“, доц. Борис Грозданов, философ към БАН, с награда Мария Кюри и изследователска работа по философия на физиката в университета в Оксфорд, Живко Марев звукорежисьор , Емилиян Гацов - Елби, артист, композитор, музикант и асистент Бойко Амаров, консултант статистически анализи и прогнози в Стопанския факултет на  СУ „Св. Климент Охридски“.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Яман Хюсмен (вляво) и Васил Велев - председател на УС на АИКБ

Еврика! Успешни българи: Яман Хюсмен

Той е млад и потомствен земеделски производител от Исперих. Целенасочен, устремен и уверен в себе си е. По време на срещата ни най-често повтаряната от него дума е "трудолюбие". И няма как да е иначе, защото, както сам казва, "от малък тичам след трактора". (В трактора беше и когато му звъннах, за да му кажа кога ще излъчим рубриката, чийто главен..

публикувано на 10.02.25 в 17:00

Проф. Климент Найденов: Климатичните промени променят и вкусовете на хората

В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на Геолого-географския факултет на Софийския университет. Той е активен член на Explorers Club Bulgaria - първата по рода си неправителствена организация у нас, посветена на напредъка в научните изследвания и..

публикувано на 10.02.25 в 16:15

В България се срещат 22 вида птици, заплашени от изчезване

Тази година се проведе 49-ото преброяване на зимуващите водолюбиви птици в България (от 16 до 19 януари). В рамките на 4 дни, 43 екипа от експерти и доброволци на Българско дружество за защита на птиците (БДЗП), Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС), Зелени Балкани, Регионалните инспекции по околна среда и водите (РИОСВ), Българската..

публикувано на 10.02.25 в 15:50

Анатомия на страха: Епизод 2 – влияние и подходи за овладяване на страха

В този втори епизод от поредицата говорим за това как страховете влияят на различни аспекти от живота ни и за някои от предпоставките, отключващи хроничен стрес. Научаваме и какви са основните принципи на логотерапията, наричана още "Третата Виенска школа по психотерапия". Нейн създател е Виктор Франкъл, преминал през четири концентрационни..

публикувано на 10.02.25 в 14:10

Новият китайски модел изкуствен интелект стимулира науката

B нaчaлoтo нa 2025 г. в oблacттa нa изĸycтвeния интeлeĸт нacтъпи  ceнзaциoннo cъбитиe. Изнeвидeлицa cpeд нaй-дoбpитe пpилoжeния ce пoяви  нeвpoннaтa мpeжa DеерЅееk, ĸoятo ce пpeдcтaвя пo-дoбpe oт дoбpe пoзнaтaтa СhаtGРТ нa ОреnАІ. B cъщoтo вpeмe тя e aбcoлютнo дocтъпнa в  Бългapия, нe изиcĸвa aбoнaмeнт и e paзpaбoтeнa cъc cъвceм мaлĸo финaнcoви..

публикувано на 09.02.25 в 11:15