Разказът ни днес е за бежанци... Но онези, които изминават обратния път от Европа до Близкия Изток през Италия, Словения, Австрия, Унгария, Румъния, България, Македония и Гърция. Кои лица стоят зад проекта? Алаа Ашиид - музикант и композитор от Сирия, който мечтае да измине обратния път на бежанците и да заснеме видеофилм, да издаде музикален албум със звуците и песните, които чува по пътя си, и фото албум с лицата от тези срещи. За реализацията на този проект му помага Исак де Мартин - музикант от Италия. Тук в България те срещат съдействие в лицето на сирийците Рикардо и Линда Ибрахими и други техни приятели. Името на проекта „Семена. Аз свиря с Моцарт“ идва от идеята им, че всеки човек, с когото се срещат има талант, който искат да провокират и документират и така да засадят семената на промяната. А свързващата нишка е, както сподели Алаа Ашиид в интервюто, че „всички хора по целия свят имат едно и също сърце“...
След пет подборни кръга из страната и дори на остров Ливингстън на 11 май (неделя) в "София Тех Парк" ще се състои закриващото събитие на XV Фестивал на науката, в което 12-те финалисти ще разкажат своите триминутни истории от различни научни области. Един от участниците ще представи България на международния финал на конкурса..
8 май е Денят на победата във Втората световна война. За историческата истина и манипулативните замени в историята в "Нашият ден" разговаряме с учителя по история Емил Джасим . Разговорът започва с представяне на историческите факти, свързани с днешната дата. Първият договор за капитулация на нацистка Германия е подписан на 6 срещу 7 май 1945..
Международната година на квантовите науки и технологии и на опазването на ледниците, 150 години от създаването на Международното бюро за мерки и теглилки в Париж, 120 години от откритието на млечнокиселата бактерия от българския учен д-р Стамен Григоров и 100 години от създаване на специалност География в Софийския университет – това са само част..
През последните години все по-често се диагностицират случаи на имунен дефицит – състояние, при което имунната система не функционира ефективно. Според д-р Петя Янкова , клиничен имунолог, това не е непременно знак за по-голяма заболеваемост, а за напредъка на медицината, който позволява откриването на тези иначе редки и често генетично..
Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели..
Тази книга е истинско полиграфическо бижу и носи щрихи от биографията на артиста, поета, барда, композитора, режисьора и сценариста, но не е автобиография..
Новият албум на нидерландската джаз певица Фей Клаасен бе реализиран на физически носител на 4 април 2025 година, а вече е достъпен и в дигиталните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg