Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гласове и лица от Симфоничния оркестър на БНР: Маргарита Калчева

Петък, 20 октомври, от 23.00 часа

| обновено на 21.10.17 в 15:00

Маргарита Калчева
Маргарита Калчева
Този петък предлагаме продължение на разговора с Маргарита Калчева – водач на контрабасовата група в Симфоничния оркестър на БНР. Редовните ни слушатели вече познават талантливата българска изпълнителка. Родена е в Плевен, завършила е СМУ „Панайот Пипков“ при Ирина Петрова и НМА “Панчо Владигеров“ в класа по контрабас на професор Тодор Тошев. Специализирала е камерна музика при професор Виктор Чучков. От 1995 година е оркестрант в СО на БНР, а от 1998-а – водач на контрабасовата група. Свирила в много състави у нас и в чужбина (Португалия, Швейцария, Малта). От 2009 година е водач на контрабасите в Orchestra Ensemble Kanazawa – Япония. На въпроса имало ли е мигове в интензивния ѝ творчески път, в които е искала да се откаже от професията си, Маргарита отговаря:

Честно, искрено – никога не съм се замисляла да оставя музиката. Никога... Когато съм се чувствала най-зле във всяко отношение (всеки има срив, всеки получава от живота какви ли не „подаръци“ – не толкова приятни, не може винаги всичко да е подем и нагоре), точно в тези моменти единственото, което ми е давало сила и което ми е помагало, единственото – това е било музиката и контрабасът! Това се оказа моят избор и това е в сърцето ми... Във всеки един момент от живота ми, когато имам нужда от сила и подкрепа, аз я намирам, сядайки да свиря... Не мога да кажа, че музикантът работи! Това не е работа, това е творчество... Един творец – творейки, това е неговата работа!...

Аз наистина съм щастлива, защото Ирина Петрова, която ме постави на контрабаса... впоследствие срещата ми с проф. Тодор Тошев – изключителна личност, изключително име. Човекът – Школа в контрабасовото изкуство, който създаде нещо много трудно и рядко срещано в днешно време. Той създаде поколение контрабасисти, които и до днес поддържат изключителни отношения помежду си. Той ни направи семейство... ние бяхме едно цяло. Изключително съм благодарна... На Ирина и на проф. Тошев дължа това, което съм, докъдето съм стигнала...

На финала на атрактивния и много интригуващ разговор Маргарита Калчева споделя:
Мечтая да сме по-добри всички. Мечтая да сме по-усмихнати, да сме по-ведри. И нека да бъдем с хората, с които сме истински. Нека да даваме от себе си най-доброто. По този начин то ще се върне към нас. За това мечтая – мечтая да сме по-добри!


ВИЖТЕ ОЩЕ

L'Opera Seria от Флориан Гасман - интересен пример на сатира

В опита си да преоткрие италианските корени на мелодрамата Миланската скала се насочва към по-рядко поставяни творби от автори творили във Венеция (Кавали и Чести) и Неапол (Винчи). В настоящия сезон погледа се разширява към богатия културен живот в границите на Австрийската империя, създаван от творци от различни среди, предимно на италиански език...

публикувано на 03.05.25 в 08:50

L'Opera Seria, опета в три действия от Флориан Гасман

Композитор: Флориан Леополд Гасман Либретист: Раниери де Калцабиджи. Премиера: 1769 г в Бургтеатър, Виена Действащи лица и изпълнители: • Фалито – баритон, импресарио • Делирио – баритон, поет • Соспиро – тенор, композитор • Риторнело – тенор, певец • Стонатрила – сопран, примадона • Сморфиоза – сопран, (втора) примадона • Порпорина – сопран,..

публикувано на 03.05.25 в 08:46

"Карпов не Каспаров" идват в Русе с електро-диско заряд

След априлското им турне в Китай и преди лятното в САЩ, вълнуващото експериментално диско дуо K not K, известно още като "Карпов не Каспаров" , ще гостува за първи път в Русе. През последните години източноевропейската музикална формация е обиколила множество големи клубни и културни сцени, музеи и художествени галерии в Европа. Споделяла е..

публикувано на 02.05.25 в 12:01

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 май 2025 г.

1 май Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Андрис Пога. 3.00 часа – Лили Буланже (1893-1918), В една тъжна вечер (D'un soir triste). 3.12часа – Анри Дютийо (1916-2013), Концерт за виолончело "Tout un monde lointain" (Цял един далечен свят). Солист: Анастасия Кобекина (виолончело). 3.40 часа – Владимир Кобекин (р.1947), Gaillarda..

публикувано на 30.04.25 в 10:19

Цвят и ритъм: Международният ден на джаза вдъхнови изложба в Шумен

В Международния ден на джаза – 30 април, Шумен отбелязва празника на свободния дух чрез необичайно и вдъхновяващо събитие, което съчетава музика и визуално изкуство. Музикалният журналист и програмен директор на "Jazz FM" Светослав Николов бе специален гост в творческа инициатива, която разкри джаза като път към себеизразяване и споделена емоция. "..

обновено на 30.04.25 в 09:23