Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Злато и бронз. Метали, технологии и контакти в Източните Балкани през бронзовата епоха

БНР Новини
Част от плаката на изложбата „Злато и бронз. Метали, технологии и контакти в Източните Балкани през бронзовата епоха”.
Снимка„Злато и бронз. Метали, технологии и контакти в Източните Балкани през бронзовата епоха”: така се нарича най-новата изложба в Националния археологически музей, София. Тя е вдъхновена от проекта „Златния път на Балканите през бронзовата епоха - Златото от Ада тепе: производство и разпространение” между Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките и Института за ориенталска и европейска археология при Австрийската академия на науките (OREA). Ако ви напомня за нещо познато, имате право, но само донякъде. Разказвали сме ви за първото злато и Ада тепе - най-древният златодобивен рудник в Европа, както и за 333-те експоната, внимателно подбрани от 14 български музея и гостували във Виена, Австрия, при огромен интерес.  
Новата експозиция „Злато и бронз. Метали, технологии и контакти в Източните Балкани през бронзовата епоха” може да бъде разгледана от 25 октомври 2017 г. до 28 януари 2018 г.
Каква е разликата между новата изложба и експонатите, гостували във Виена?
Новата експозиция е два пъти по-голяма и със сигурност за посетителите ще има много изненади, обещават археолозите. Всяко пътуване на артефакти зад граница до голяма степен е свързвано с дълги предварителни разговори, международни срещи, оформяне на документация, определени изисквания за транспорт, сигурност и т.н.  
У нас тези обстоятелства са значително по-улеснени. Но, от друга страна, двойно по-големият брой артефакти означава и повече работа. Проявата е посветена на българското и австрийското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 г. Още  интересни подробности разкрива доц.-д-р Христо Попов, заместник-директор на Националния археологически институт с музей при БАН.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40