Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Посоки на добросъседството с Пламен Матеев

БНР Новини
Пламен Матеев в студиото на програма „Христо Ботев”.
Снимка: Емил Николов

Той е отличен познавач на икономиката, историята и културата на Сърбия. Работил е там като търговски представител на България. Но и след приключването на мандата продължава да съдейства за развитие на двустранните контакти. Прави го с емоционална всеотдайност, търсейки градивните допирни точки, които са основа за доверие и партньорство. В резултат на това творци и общественици от двете страни установяват съзидателни връзки, възникват редица съвместни инициативи, гостувания, изложби. През годините особено активно е партньорството между Велико Търново и сръбския град Кралево. Затова за никого от двете общини не е изненада фактът, че инициативен комитет от сръбския град предлага Пламен Матеев за Почетен гражданин на Кралево. Как преминава официалната церемония? Можем да го научим лично от Пламен Матеев. Той ще ни разкаже повече и за самия град, както и за други, по-малко познати места в западната ни съседка, които заслужава да бъдат посетени: с впечатляващи  забележителности, живописни гледки. И, разбира се, с вкусни кулинарни маршрути и фестивали.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54