Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нова книга за Ванга ще зарадва почитателите й

БНР Новини
Снимка: Кирчо Стоичков

„И остави Ванга следа...” се нарича новата книга на Жени Костадинова, която е продължение на предишните й няколко издания, посветени на пророчицата. А те са осем на брой – четири книги и четири албума. В най-новия си том авторката е събрала спомени на хора, познавали Ванга, както и документални разкази и интервюта с нейни близки.
Светлин Русев, Богомила Косатева, Нешка Робева, Янка Такева, Петко Колев, Тодор Цонев са някои от имената, допълващи автентичните щрихи към образа на световноизвестната прорицателка.
Ванга оживява като феномен, дошъл да ни разкрие дълбоки тайни, сочещ път за спасение. Без редакторска намеса в текстовете, читателят ще открие образа на Ванга и отвъд пророческото й битие – ранима, самотна и страдаща, понякога – озарена и от радостни емоции. Много нови прозрения за България и света на незрящата ясновидка ще провокират търсачите на скритата истина.

Вече 20 години с лекота и търпение Жени Костадинова изследва личността на този феномен и събира пророчествата й и спомените за нея. Авторката е носител на Специалната награда на Фондация „Ванга” (малка пластика „Ванга” от проф. Емил Попов) за принос в съхраняването и популяризирането на духовното наследство. Книгите й са преведени на много езици.
На 9 ноември от 18.30 в Сити Марк арт център (бившето кино „Левски”), ще се проведе юбилейна среща, посветена на Ванга и нейния биограф Жени Костадинова. Тя е магистър по философия, журналист и поет. Обзор на творчеството й ще направи литературният критик Анжела Димчева, а Юлия Дивизиева ще представи новата й книга „И остави Ванга следа...”.
Академик Светлин Русев също ще се включи в необикновения диалог с читатели, ценители и хора, докоснати от пророчествата на Ванга, обещават организаторите.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Китана Гигова (вляво) и Теодора Церовска

Лесно ли се илюстрира романът "Под игото"?

На 8 юли 2024 г. в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, която се излъчва по програма "Христо Ботев", тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Тя е насочена към българчетата, които живеят извън пределите на България. За предизвикателството да илюстрираш най-популярното..

публикувано на 08.07.24 в 16:57
 Михаил Михайлов - Шольо

Антон Митов представя: Музикантът и диригент Михаил Михайлов - Шольо

Михаил Михайлов е на 83 години – роден е и живее в Стара Загора. Той е от доайените на златните времена на българската естрада – един от основателите на група "Траяна", издава плочи с "Импулс" като част от конкурса "Тракийска лира", работил с Лили Иванова и Йорданка Христова, участвал в безброй концерти в страната ни и извън нея. Спомени от "онова..

публикувано на 08.07.24 в 16:40

"Малки грехове" – фаталният копнеж по изгубения рай

Стремежът към божественост и безсмъртие често е път към разруха за човека от всяка епоха. " Малки грехове" е вторият роман на писателката Паулина Георгиева  след "Симулацията" (2022). Редактор на книгата е литературният публицист Силвия Недкова. В "Артефир" Георгиева споделя, че това е книга за изконния копнеж по рая. Действието неслучайно се развива..

публикувано на 08.07.24 в 15:06
Марио Гергинов

Изкуството в българското училище – мисия възможна

На училището с любов – там, където учителите и учениците са заедно. За досега до творчество в българското образование като мисия възможна в "Terra Култура" разговаряме с Марио Гергинов , зам.-директорът на 140 СУ "Иван Богоров" в София. Ваканцията е предимно за учениците. За училищното ръководство юли месец е време на усилена подготовка за..

публикувано на 08.07.24 в 13:36

Клара Арнаудова: За таланта като живот

Едно талантливо поколение, което преживя Халеевата комета, Чернобил, падането на Берлинската стена и Перестройката, 35 години след завършването на сливенското Средно специално художествено училище по приложни изкуства випуск 1989 на НХГ "Димитър Добрович" представя изложба. Експозицията е своеобразно продължение на срещата между съученици и..

публикувано на 08.07.24 в 12:45