С Доротея Соколова правим красивото радио-пътешествие в Деня на Св. Пимен Зографски, патрон на художниците и реставраторите. Едва ли само заради това „Зографски“ те го избират за свой закрилник, съществуват и други причини, които ще научим от специалната ни гостенка. Докъде ще ни отведе артистичният маршрут, за който тя мечтае и се готви от дълги години? В него са представени обекти и личности от Възраждането, както и първата българска модерна живописна работа, която бележи самостоятелното развитие на жанра у нас. Това е творбата на Никола Петров „Руината Св. София“. Тя датира от времето на обсъждането и приемането на Закона за старините (1911). Защо този колосален труд, да бъдат подбрани толкова много и стойностни тематични картини, е обвързан с името на Андрей Протич? Кой е той? Чуйте разговора с Доротея Соколова, а после си отделете време за своя среща с отминали епохи, емблематични сгради и с личности, допринесли за съхраняването на значима част от културно-историческата ни памет. Изложбата „Пейзажи със старини“ в Националната художествена галерия може да бъде разгледана до 18 февруари 2018 година.
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg