Кипър ще се включи в механизма за постоянно структурирано сътрудничество (PESCO) на ЕС в областта на отбраната, реши правителството в Никозия. Участието на страната ще допринесе за засилване на европейската сигурност и отбрана в конфликтния район на Източното Средиземноморие и Близкия изток, където Кипър е единственият член на ЕС.
В интегрираната европейска отбранителна политика Кипър може да стане регионален център за провеждане на хуманитарни операции. Той ще предложи на своите партньори за използване двете си военни бази - военноморска и военновъздушна, които ще бъдат модернизирани и скоро ще бъдат оборудвани с електронни системи за наблюдение. Правителството вижда и възможност за създаване на Център за въздушни операции, за който ще бъдат закупени дронове за наблюдение на териториалните води.
Франция и Италия вече изразиха силен интерес към военните бази на Кипър, като Париж е готов да участва в модернизирането на военно-морската база.
Разширяването на отбранителното сътрудничество в района на Източното Средиземноморие е от стратегическо значение за общата европейска сигурност и сигурността на самия остров. Кипър се намира само на 100 км от Сирия, а напрежението се засилва и от постоянните провокации на Турция, включително с участието на военни сили, заради провежданите в кипърската изключителна икономическа зона в Средиземно море сондажи за газ.
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични..
В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg