Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За закваската, семейството и изкуството - истории от личния музей на Марианжела Анастасова

БНР Новини
Марианжела Анастасова
Снимка: БГНЕС

През 2012 година Марианжела Анастасова, един от утвърдилите се съвременни български творци, представи поредната си изложба, с която приятно изненада своите почитатели. Изненадата не идва от техниката и материалите, както винаги разнообразни, а от наименованието – „Закваска“. Едно понятие, не само свързано с раждането на Снимкахляба или на така популярното българско кисело мляко…. Но и дълбоко послание, което като че ли остава малко скрито зад интерактивното въздействие на нейните картини.
С изложби и инсталации, като „Софийски локви“, „От другата страна на българския чадър“, „Станете птица“ и още много изяви у нас и в престижни художествени галерии във Франция, Мексико, Германия, Япония, Гърция, Италия, Марианжела Анастасова фокусира вниманието на публиката върху свободата да изразяваш себе си и търси различни форми за общуване и комуникация с другия. Убедена е, че нищо – нито в живота, нито в изкуството - не се случва само за себе си. Творческите изяви, преживяванията на всеки човек и средата, в която се формира отделната личност, са свързани видимо или невидимо - и в бита и някъде в пространството…А закваската е от особено значение за възприемането на свободата от твореца и за неговото пълноценно развитие…И най-вече онази закваска, която създава семейната среда…
Съвсем наскоро в Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ беше представена книгата „Йордан Анастасов и Македонското освободително движение“. В това издание са събрани неговите спомени, като „един от най-достойните и авторитетни дейци на македоно-одринското революционно и легално ляво движение от 20-30-те и от 40-те до 70-те години на миналия век“, както го определя Цочо Билярски – съставител и редактор на книгата. А Йордан Анастасов е дядо на Марианжела. И за всеки, който е имал възможност да проследи еволюцията на нейното творчеството, вече е съвсем логичен стремежа на художничката да следва свободата и да я отстоява в своите проекти.
Родена в София, завършила живопис в Националната академия за изящни изкуства в Париж, учила графика и стенопис в Мексико, в това предаване Марианжела Анастасова споделя истории от своя личен музей …




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Романът, вдъхновил сериала "Берлински Вавилон", вече и на български

"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..

публикувано на 23.02.25 в 12:10

20 години специалност "Модерен танц" в Националното училище по танцови изкуства

Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..

публикувано на 23.02.25 в 08:50

Нов танцов прочит на шедьовъра на Луис Карол

Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..

публикувано на 22.02.25 в 09:12

Хулио Кортасар и Ясен Григоров разказват мечешка история

"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..

публикувано на 22.02.25 в 09:05
Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" с Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..

публикувано на 22.02.25 в 08:55