Трансплантация на корали дава надежди за спасяване на Големия бариерен риф - най-голямата система от рифове, намираща се край североизточния бряг на Австралия.
Корали, отглеждани в една част на Големия бариерен риф, бяха успешно трансплантирани в друга област. Така австралийските учени се надяват да възстановят увредените екосистеми по целия свят.
В проучването на остров Херън, в близост до източния бряг на Австралия, изследователите събрали голямо количество коралови яйца, грижили се за тях и след това ги трансплантирали в райони с увреден риф. Когато се завърнали осем месеца по-късно, те открили млади корали, в напълно добро състояние.
Учените се надяват по този начин да спасят Големия бариерен риф, най-голямата жива структура на Земята, след като вече втора година се наблюдава избелване на коралите, породено от затоплянето на морето.
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg