В „Мрежата“ често говорим за начина, по който случващото се в света или у нас достига до хората през медиите. Коментираме добрите стандарти или липсата им в журналистическата работа. Търсим обективността, пристрастността, влиянията, истината и лъжата, когато изпълняваме основната си функция – да ви информираме.
А информацията може да бъде поднесена по много начини, защото самото понятие в тълкуването му от латински допуска: разяснение, изложение, налично използваемо знание. Информацията съществува във всеки материален обект като многообразие на неговите състояния и може да се създава, унищожава, предава, приема, съхранява и обработва. Тя има своята структура, движение и взаимодействие с останалия свят. Тя може да бъде поместена на всякакви платформи и с всякакви изразни средства, които се преплитат. Точно както отговорът на въпроса какво е общото между Джордж Оруел, Удхаус, Ърнест Хемингуей, Труман Капоти, Орианa Флачи, Чарлз Дикенз, Марк Твен, Греъм Грийн, у нас – Захари Стоянов, Алeko Константинов, освен че са известни писатели? – те всички са били и журналисти.
За влиянието на журналистиката върху писателите, а защо не и на писателите върху журналистиката говорим с примери в „Мрежата“с Бистра Величкова, докторант по „Медиен разказ” в Софийския университет „Св. Климент Охридски”.
Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара. "Една от причините за написването на..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..
Пернишкият драматичен театър "Боян Дановски" поставя ново начало с премиерата на поетичния спектакъл "Прозорец към изгрева". Постановката, която ще се играе на 31 януари от 19:00 ч., а след това и на 5 февруари, представлява театрализирана композиция от стихове на местни автори. Особено значимо е, че както текстовете, така и актьорският състав,..
Културният център на Софийския университет и Институтът за съвременно изкуство–София организират блиц-кръгла маса "Визуалните: грамотност, изкуство, култура" с участието на художници, куратори, преподаватели и студенти, както и с випуска на School4artists 3/2024. Модератор и автор на формата е Лъчезар Бояджиев. Идеята на блиц-кръглата маса е да..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в...
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg