Преподавателят по политически науки в университета "Билги" Илтер Туран коментира в интервю за предаването "Събота 150" отношенията на Турция с Русия и САЩ.
Как оценявате руско-турските отношения в светлината на последната визита на Ердоган в Русия? Знаем, че сред обсъжданите теми бяха ситуацията в Сирия и сътрудничеството в политическата и военната сфера между двете страни.
Отношенията между Турция и Русия са всеобхватни. Анкара е един от важните икономически партньори на Москва, най-вече в сферата на строителството. За Турция са важни руският петрол и газ и разбира се туристите. Турското желание да закупи руските ракети С-400 породи недоволство у западните ни съюзници. Изглежда, че е трудно да се постигне пълно съгласие между Анкара и Москва по част от сирийската политика на Русия, защото и руснаците и американците признават в по-голяма степен Силите за народна защита, докато Турция не иска те да участват в международни преговори. Това е въпрос, по който имаме различия с Русия. Последното посещение даде възможност на двамата лидери да потвърдят ангажимента си към съществуващите проекти и към посоката на развитие на двустранните отношения, които остават добри, развиват се, но все още същуствуват определени противоречия.
Как се развиват енергийните проекти между Анкара и Москва?
Строителството на втората тръба от газопровода „Турски поток“ напредва. Може би проектът донякъде е забавен, заради липсата на средства от руска страна, но въпреки това, макар и бавно, той продължава да се реализира. Заедно с това Турция работи по още няколко проекта. Сред тях е и този за изграждане на Трансанадолскиа тръбопровод, който трябва да доставя азербайджански и частично казахстански газ, а занапред и от Иран. Така се изправяме пред въпроса дали пък няма да има твърде много газ? Отговорът е не, защото потреблението у нас нараства много бързо и подозирам, че самата Турция ще може да потребява по-голямата част от внесения газ.
Ще се върнат ли към обичайното си състояние турско-американските отношения?
Намерението и на двете страни е за нормализиране на отношенията. По време на визитата във Вашингтон на премиера Йълдъръм стана ясно, че има решимост за подобряване на връзките между САЩ и Турция. Все още обаче като че ли Турция се бои от двойнствеността на Америка по отношение на ситуацията в Сирия. Това ме кара да мисля, че съществуващата неопределеност в отношенията между Турция и САЩ ще продължи. Американският елит иска да върви сам. Когато казваш „ Америка на първо място “ това значи, че не е задължително да обръщам много внимание на притесненията и нуждите на съюзниците си. И това, разбира се, е предизвикателство пред цялата система на управление на световния ред. Едно от главните препятствия е, че американското ръководство очаква другите да следват решенията му, без да го питат дали са съгласни и това е източник на напрежение.
Цялото интервю на кор. на БНР в Истанбул Мариян Карагьозов чуйте в звуковия файл.
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg