Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В очакване на Празника (bis)

БНР Новини
Снимка: stevelukather.com

Срещата ни започва с известен протестантски хорал – In Dulci Jubilo. Напомня ни, че сме в предстоянието на Рождество Христово. Да живееш с мисълта, че Духът не е тленен, да виждаш онази искрица у себе си, която е запалена от Твореца – частица от неговата безгранична мощ и светлина! Затова са големите християнски празници – поне покрай тях можем да се опитаме да бъдем по-добри, по-смирени.
Избираме за Вас музика, вдъхновена от светлия Празник, писана някога, в седемнайсетото столетие от Йохан Себастиан Бах (Johann Sebastian Bach), Георг Фридрих Хендел (Georg Friedrich Handel) и музика от по-ново време с изпълнения на Стийв Лукатър (Steve Lukather). Казват, че шефовете на звукозаписната компания, с която преди време китаристът и основател на група „Тото“ Стийв Лукатър е имал договор, предложили на музиканта да направи коледен албум. С присъщото му чувство за хумор отговорил: Защо, да не би с нещо да ви приличам на Дядо Коледа. Всъщност, идеята на компанията е била да издаде празничен диск, но различен от конвенционалните днешни коледни продукции и техния звук, че и стилов маниер. Освободен от фирмени ограничения Лукатър се развихря, събира приятели – колеги и създава албума Santamental (Bop City Records – DHS1573). Всеки рок-почитател трябва да го има.
Или поне да знае, че го има.

вторник, 19 декември, от 23 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05

Студии върху историята и настоящето на фестивала "Софийски музикални седмици"

Излезе  една дългоочаквана книга – " Студии върху историята и настоящето на фестивала  "Софийски музикални седмици"  от Диана Данова-Дамянова. Това е първото по-мащабно и целенасочено изследване на Международния фестивал "Софийски музикални седмици".  Под формата на четири студии се проследява неговата 55-годишна история от създаването му през..

публикувано на 29.06.24 в 11:30