Това е планетата на един удивителен млад човек – Кристиян Григоров, познат като Крис от записите на песните, създадени за него от изявени и обичани автори. „Мойта планета е чисто кристална, единствена в небесната вис. Тя, повярвайте, е напълно реална – на нея съм кръстен, казвам се Крис“. Думите са написани специално за него от поета Сергей Сергеев. Момчето с кристална душа и вълнуващ глас е известно от участието си в телевизионни предавания и благотворителни акции. Поводът обаче Кристиян да гостува в предаването е неотдавнашното ни запознанство по време на едно събитие, свързано с образованието. От залата прозвуча въпрос, който накара всички да се обърнем към човека, който го зададе. „Мислите ли, че имам шанс да получа работа като учител, имам филологическо образование и желая да работя с деца, в инвалидна количка съм и не виждам, но просто се нуждая от асистент?“. Само след няколко разменени с него изречения, бях напълно убедена, че разговорът ни трябва да продължи и да достигне до слушателите, поне разговорът за много рано проявения интерес към думите и страстта да разгадае тайните на произхода им или да ги подреди във вълнуващи истории, да събере колоритните диалектни думи на хората от Етрополския край или да намери най-подходящото наименование за хората като него. Другите теми оставяме за следващи срещи, Крис,защото твоята планета е истинска, жива и човечна, а имаме ли шанса да попаднем на нея, и ние пожелаваме да сме добри, щедри, търсещи и вдъхновени като порасналото кристално момче Крис.
• Езикови справки по радиото:псевдо реформа, псевдо-реформа, псевдореформа“
• Да създадем дума: Кой не си е измислял думи за собствено удоволствие и употреба, децата са най-големите майстори на това изкуство, да чуем вашите творения!
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg