По-голямата част от държавите от ЕС да преместят посолствата си в Йерусалим и да признаят града за столица на Израел. Такова очакване изрази израелският премиер Бенямин Нетаняху при днешното си посещение в Брюксел. ЕС обаче не откликна на призива му.
Това е първото посещение на израелски премиер в сърцето на ЕС от 22 години насам. То е ключово и защото идва само няколко дни след като президентът на САЩ Доналд Тръмп призна Йерусалим за столица на Израел и с това предизвика масово негодувание в арабския и мюсюлманския свят.
Признаването на Йерусалим за столица на еврейския народ прави мира възможен, подчерта Нетаняху по време на съвместното си изявление с върховния представител по въпросите на външната политика и сигурността Федерика Могерини:
Мисля, че президентът Тръмп постави ясно фактите на масата. Мирът се основава на реалностите и на тяхното признаване. Това, че Йерусалим е столица на Израел, е очевидно – той е седалище на Кнесета, на правителството, офиса на президента, моя офис, Върховния съд. И този факт не отхвърля мира, а го прави възможен, защото признаването на реалностите е и същината на мира.
От своя страна Могерини повтори позицията на ЕС, че решението на американската администрация е обезпокояващо, и добави:
Най-лошото, което би могло да се случи сега, е нарастването на напрежението и насилието – първо, на светите места, а след това в региона и отвъд него. Осъждам по възможно най-категоричния начин всички атаки срещу евреи навсякъде по света, в т.ч. и в Европа, както и срещу Израел и неговите граждани. Подпалването на напрежението и насилието само ще възпламени региона и ще е дар за екстремистите и тези, които не искат да живеят заедно в мир и сигурност.
Тя повтори позицията си, че Йерусалим трябва да бъде столица на две държави в региона - Израел и Палестина. Тя заяви, че без САЩ не може да бъде решен Близкоизточния въпрос, но и че решение не може да се постигне само от Щатите:
Има нужда от международна и регионална рамка, която да придружава едни бъдещи преговори. А те, засега, изглеждат твърде далечни.
Израел е основен партньор на Европа в три направления – сигурността, просперитета и мира, заяви по-рано израелският премиер Бенямин Нетаняху по време на изявлението си в Брюксел.
По отношение на борбата срещу тероризма, Израел е помогнал много и на Европа, заяви Нетаняху:
Израелското разузнаване предотврати десетки терористични атаки, много от които на европейска земя. Безброй човешки животи бяха спасени, благодарение на това сътрудничество, което имаме с много европейски правителства. И ние ще продължим да правим това като част от общата ни борба срещу тероризма.
Големият проблем на Европа са хората, които бягат от местата на бойни действия в Близкия изток. А Близкият изток е под заплахата на сунитския екстремизъм на "Ислямска държава", както и на шиитския, подкрепян от Иран. Именно Израел е най-голямата сила, която предотвратява неговото разпространяване, каза още израелският министър-председател.
Милиони от тези ислямисти идват и в Европа, предупреди Нетаняху. Той уточни, че Израел води тази битка за да защити себе си, но тя е и в полза на европейската сигурност. Нетаняху добави, че страната му е открила газ, като вече е сключила споразумение с Кипър и с Италия.
Това е първата визита на израелски премиер в ЕС от 22 години. По-късно премиерът на Израел беше приет от председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Изявления от двамата след срещата нямаше.
Същевременно Могерини оповести в часовете след срещата си с Нетаняху, че визита в ЕС ще направи и палестинският президент Махмуд Абас. Това ще се случи през януари.
Коментара на кореспондента на БНР в Брюксел Ангелина Пискова относно притесненията на ЕС, породени от решението на Доналд Тръмп за Йерусалим, можете да чуете в прикачения звуков файл.
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg