Изследването на Борислав Скочев „Концлагерът „Белене“ 1949 – 1987. Островът, който уби свободния човек“ е само един пример колко малко познаваме историята си. Плашеща е не само жестокостта, но и лекотата с която човек се превръща в жертва. В лагера попадат много хора, които дори не знаят защо са въдворени. Някак по прищявка. Хора, които са разказвали вицове, или са слушали западна музика. Има описани дори случаи на въдворени в лагера сватбари, които без да знаят за смъртта на Димитров, са се веселили и са викали: „Да е хаирлия“!
Това изследване на Борислав Скочев включва всичко – история на създаването, пък и на закриването на концлагера на остров Персин, наказанията, жестокостта, мерките за сигурност, личните спомени, условията на работа, но също и история на съпротивата. Книгата е в обем почти 1000 страници, включва над 1800 бележки и представлява най-пълното изследване на историята на концлагера в Белене.
В следващите минути говорим с журналиста Даниела Горчева защо тези уроци не трябва да се забравят. И защо трябва да помним, че освен жертви, има и съпротива.
В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg