Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стартира кампания на БНР – програма „Христо Ботев“, и на Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, подкрепена от Столичната община, за съхранение на архива на старите софийски домове

БНР Новини
Доц. Антоанета Тотоманова, зам.-директор на Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий", в студиото на "Нашият ден - практично"
Снимка: Емил Николов

Как да бъде запазен старият софийски архив, който често пъти се унищожава при смяната на собствеността на старите софийски домове – това беше темата на „Нашият ден практично“ в първия четвъртък на тази година.
В последните години при смяна на собствеността или при ремонт на старите домове, особено в центъра на столицата, не става ясно какво се случва с личните библиотеки на предишните им собственици. Често това са хора, свързани с литературния ни и културен живот през ХIХ век, които нямат преки наследници или пък чиито наследници са в чужбина и нямат възможност да присъстват лично.
Какво се случва с тези лични библиотеки – този въпрос остава с неясен отговор, особено в последните години, когато Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ няма възможност да приема повече цели архиви, поради липса на помещения за съхранението им.
Гостът в студиото – доц. Антоанета Тотоманова – зам.-директор на Националната библиотека, приветства горещо предложението на водещата Нина Цанева, подкрепено от екипа на предаването на програма „Христо Ботев“ –  Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" да се включи в кампания за съхранение на ценното от архива на старите софийски домове.
 Съгласие за участие и подкрепа на кампанията предварително бяха изразили и от дирекция „Култура“ на Столичната община.
Доц. Тотоманова заяви, че събираната информация ще бъде публикувана на сайта на Националната библиотека, а сигнали могат да бъдат получавани на телефон 02/ 9183 - 140 в библиотеката. Програмата ни също ще публикува получаваната информация, както и интересните истории, свързани със съответния архив, а телефонът, който предоставя за сигнали за литературен архив в риск е: 02/ 866 59 41.
Повече за кампанията можете да научите от разговора на Нина Цанева с доц. Антоанета Тотоманова – зам.-директор на Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ от прикачения файл, както и от следващите ни издания.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българските автори на Венецианското биенале "Хомо Фабер"

Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..

публикувано на 11.01.25 в 12:05

Тридесет и три години специалност "Метал" в НХА

Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е  завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия.  В рамките на проекта бяха проведени..

публикувано на 11.01.25 в 08:20
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45